Poradniki i mechanikaUmowa wynajmu garażu lub miejsca postojowego. Zobacz, co powinna zawierać

Umowa wynajmu garażu lub miejsca postojowego. Zobacz, co powinna zawierać

Wynajęcie garażu lub miejsca postojowego w sposób w pełni zalegalizowany wymaga zawarcia umowy. Podpowiadamy, co trzeba i co warto w niej zawrzeć, a także przygotowaliśmy gotowy wzór.

Miejsca postojowe i garażowe to towar deficytowy w dużych miastach. Nic dziwnego, że stanowią przedmiot umów wynajmu czy sprzedaży.
Miejsca postojowe i garażowe to towar deficytowy w dużych miastach. Nic dziwnego, że stanowią przedmiot umów wynajmu czy sprzedaży.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

21.11.2018 | aktual.: 30.03.2023 10:57

Co trzeba wpisać w umowie wynajmu garażu lub miejsca postojowego?

Można ją sporządzić "na kolanie" wpisując podstawowe informacje, jakie zawsze umieszcza się zawierając jakąkolwiek umowę. Warto to jednak usystematyzować i skupić się na detalach, które w trudnych sytuacjach pozwolą ominąć sąd. Dlatego podpowiadamy, co trzeba, a co warto wpisać w jej treść.

W umowie wynajęcia garażu lub miejsca postojowego koniecznie zapisz:

  • Datę i miejsce zawarcia umowy.
  • Oznaczenie stron umowy – dane osób, które ją zawierają, pozwalające na identyfikację tych osób. W przypadku zawarcia umowy z firmą, wpisuje się dane ją identyfikujące (NIP, REGON).
  • Dokładne określenie przedmiotu umowy, czyli miejsca garażowego lub postojowego (lokalizacja, numer).
  • Określenie czasu trwania umowy – data rozpoczęcia i zakończenia wynajmu lub wynajem na czas nieokreślony. Wówczas trzeba wpisać okres wypowiedzenia.
  • Wysokość czynszu i sposób zapłaty (gotówka, przelew) oraz termin płatności.
  • Sposób udokumentowania zapłaty czynszu, jeżeli ma być realizowany gotówką.
  • Podpisy stron umowy.

W udostępnionej przez nas umowie możecie dokonywać zmian i korzystać z niej w sposób dowolny. Najlepiej wydrukować dokument obustronnie. Jest to umowa, którą można uznać za standardową. Natomiast możecie zawarte w niej punkty modyfikować, by dostosować je do własnych potrzeb.

Co warto zawrzeć w umowie wynajmu miejsca garażowego?

Na pewno powinniście określić zasady korzystania z garażu. Jeżeli znajduje się w nim licznik energii elektrycznej i jest możliwość korzystania z prądu, warto na umowie wpisać wskazanie licznika w dniu wynajmu. Oczywiście w garażu zwykle korzysta się z prądu okazjonalnie, a koszt w skali roku może wynieść kilkanaście złotych.

Jednak jeżeli najemca posiada auto hybrydowe typu plug-in lub elektryczne, rachunek może sięgnąć kilkuset złotych, a nawet sum czterocyfrowych.

Co warto zawrzeć w umowie wynajmu miejsca postojowego?

O ile garaż ma wyraźnie wyodrębnione miejsce postojowe i rzadko zagląda do niego ktoś obcy, o tyle miejsce postojowe, na przykład na osiedlu, stanowi jedynie fragment terenu, bardzo często przylegający do innego miejsca postojowego. Dlatego należy korzystać z niego trochę ostrożniej. Ostrożniej trzeba też spisać umowę.

Zawrzeć w niej warto nie tylko zasady korzystania, ale także określić odpowiedzialność za to miejsce. Przykład? Jeżeli z samochodu wyleje się olej, to kto ma posprzątać? Wynajmujący czy najemca?

Kto odpowie za auto postawione na linii, uniemożliwiające korzystanie z samochodu osobie posiadającej miejsce postojowe obok? O takie szczegóły powinien zatroszczyć się wynajmujący.

Sprawdź, czy możesz wynająć miejsce postojowe lub garażowe

Są dwa sposoby korzystania z takich miejsc. Pierwszy polega na wykupieniu praw do w pełni swobodnego korzystania z garażu na tej samej zasadzie co z mieszkania należącego do dewelopera lub spółdzielni.

I choć taki garaż/miejsce postojowe nie jest dosłownie własnością osoby (nie może go na przykład zburzyć), to może wynająć komuś takie miejsce lub nawet odsprzedać prawo do korzystania.

Drugi rodzaj to prawo do korzystania wyłącznie przez osobę, która to je kupiła. Wówczas taki właściciel nie zawsze ma prawo do wynajęcia miejsca postojowego komuś innemu, co powinno zostać sprawdzone i ewentualnie uzgodnione na piśmie. Również warto określić w umowie, czy wynajęte miejsce postojowe najemca może podnająć innej osobie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)