Wnętrze Volkswagen Tiguana Allspace nie jest mniej praktyczne od klasycznego minivana.© fot. mat. prasowe

Volkswagen Tiguan Allspace – SUV zamiast minivana? To możliwe

Julian Grabowski
26 kwietnia 2019

Minivany pomimo swojej praktyczności wychodzą z mody. Ich miejsce zajmują i to całkiem skutecznie SUV-y. Jeśli SUV jest odpowiednio duży, ma to sens. Dobrym przykładem jest Volkswagen Tiguan Allspace.

Aby SUV mógł zastąpić minivana, musi mieć obszerne i praktyczne wnętrze. Nadwozie Volkswagena Tiguana Allspace jest dłuższe o 215 mm od standardowego modelu, a rozstaw osi zwiększono o 109 mm, co daje ogromną przestrzeń w dwóch rzędach siedzeń.

VW Tiguan Allspace jest dłuższy o 215 mm od standardowego Tiguana.
VW Tiguan Allspace jest dłuższy o 215 mm od standardowego Tiguana.© fot. mat. prasowe

Dzięki wydłużeniu tylnej części nadwozia o 106 mm, zmieścił się także trzeci, na którym z powodzeniem można przewieźć dwójkę dzieci. Natomiast w wersji pięciomiejscowej można uzyskać przestrzeń bagażową o pojemności do 760 litrów.

Ogromną zaletą tego modelu jest właśnie jego bagażnik. Już w konfiguracji siedmiomiejscowej do górnej krawędzi oparć siedzeń ostatniego rzędu ma pojemność 230 litrów, co pozwoli przewieźć dwie duże torby sportowe lub spore zakupy, nawet takie na święta. To wielkość odpowiadająca niektórym modelom aut miejskich. [block position="inside"]21169[/block]

Jeśli dodatkowe fotele nie są potrzebne, można je złożyć i schować w podłodze samochodu, zyskując całkowicie płaską przestrzeń. Pojemność bagażnika wzrasta wtedy do 700 litrów, a po złożeniu drugiego rzędu aż do 1775 l.

Trzeci rząd siedzeń pomieści dzieci, a nawet niższe osoby dorosłe.
Trzeci rząd siedzeń pomieści dzieci, a nawet niższe osoby dorosłe.© fot. mat. prasowe

Warto podkreślić, że w ten sposób uzyskuje się przestrzeń o długości 1921 mm. A to nie wszystko, bo przedni fotel pasażera da się złożyć, więc jeśli chodzi o węższe przedmioty, mogą mieć długość ponad 2 metrów.

Oczywiście auto nie zawsze musi być pełne. Wysoki komfort zapewnia drugi rząd, w którym znajduje się przesuwana kanapa z regulowanym kątem pochylenia oparcia. Do dyspozycji pasażerów pozostają także gniazdo USB, 12-woltowe, oddzielna regulacja klimatyzacji oraz składane stoliki z uchwytami na kubki.

Po złożeniu wszystkich siedzeń przestrzeń bagażowa jest ogromna i ma długość ponad 2 metrów.
Po złożeniu wszystkich siedzeń przestrzeń bagażowa jest ogromna i ma długość ponad 2 metrów.© fot. mat. prasowe

Tigan Allspace ma także całą masę schowków, nawet miejsca do odłożenia napojów dla pasażerów trzeciego rzędu. Zwijaną roletę da się ukryć pod podłogą, a w bagażniku nie brakuje haczyków. To wszystko możesz też mieć w minivanie, ale…

Minivan nie wygląda tak szykownie jak SUV. To po pierwsze. Po drugie, nie wjedzie tam, gdzie wjedzie SUV. Dzięki napędowi na cztery koła Tiguan Allspace może zastąpić auto terenowe w nietrudnych warunkach, a także pociągnąć ciężką przyczepę.

Volkswagen Tiguan Allspace
Volkswagen Tiguan Allspace© fot. mat. prasowe

Oczywiście, że tradycyjnego minivana żaden SUV nie zastąpił i pewnie jeszcze długo nie zastąpi w kontekście funkcji, ale obserwując rynek, najwyraźniej wszystko wskazuje na to, że minivany w ciągu kilku najbliższych lat znikną z oferty producentów… SUV-ów.