Zniżka na paliwo do 31 października. Sejm przyjął ustawę

Zniżka na paliwo do 31 października. Sejm przyjął ustawę13.06.2022 07:56
Tak "niskimi" cenami paliw będziemy się cieszyć nie do 31 lipca lecz do 31 października
Tak "niskimi" cenami paliw będziemy się cieszyć nie do 31 lipca lecz do 31 października
Źródło zdjęć: © fot. Maciej Skrzyński

Sejm przyjął ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Jednym z jej założeń jest przedłużenie okresu, w którym obowiązuje niższa stawka VAT na paliwa. Początkowo miało to trwać do 31 lipca.

Rozwiązania antyinflacyjne, m.in. w zakresie obniżenia składowych cen paliw (akcyza, podatek od sprzedaży detalicznej i VAT) mają obowiązywać do 31 października 2022 r., a nie jak zakładano wcześniej do 31 lipca. Oznacza to, że VAT na paliwo do tego czasu będzie nadal wynosił 8 proc., a nie 23 proc.

VAT z 23 na 8 proc. – ile to jest?

Aby to zobrazować, posłużmy się przykładem ceny benzyny, która kosztuje 8 zł za litr. Jeśli obliczymy cenę netto bez VAT-u, to wynosi ona 7,41 zł. Gdyby więc do tej ceny doliczyć 23 proc. VAT, to kosztowała by ona 9,11 zł. Można więc powiedzieć, że obecnie płacimy o nieco ponad złotówkę mniej niż płacilibyśmy normalnie.

Oczywiście to wszystko teoretycznie i czysto matematycznie niż praktycznie, bo pamiętajmy, że po obniżce VAT z 23 na 8 proc. ceny detaliczne brutto bardzo szybko wróciły do wcześniejszego poziomu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)