#Subaru BRZ

Subaru BRZ

BRZ to japoński samochód sportowy budowany wspólnie z firmą Toyota przez Subaru będące marką koncernu FHI, który jest w 16,5% własnością Toyoty. Wersję produkcyjną tego auta po raz pierwszy zaprezentowano pod koniec 2012 roku.

  • Subaru BRZ to japoński samochód sportowy
  • Wersję produkcyjną Subaru BRZ po raz pierwszy zaprezentowano pod koniec 2012 roku
  • Karoseria Subaru BRZ mierzy niemal 4,3 m długości, prawie 1,8 m szerokości i niewiele ponad 1,4 m wysokości
  • Nowoczesne wnętrze Subaru BRZ mieści cztery osoby
  • 2-litrowy silnik Subaru BRZ z bezpośrednim wtryskiem paliwa odznacza się mocą 200 KM
[1/5] Subaru BRZ to japoński samochód sportowy

Zarówno silnik, jak i układ napędowy pochodzą z firmy Subaru. Nic zatem dziwnego, że pod maską znalazł się nie motor rzędowy czy widlasty, a przeciwsobny. Jednostka napędowa jest ustawiona wzdłużnie, a napęd przenoszony jest na koła tylne. Takie klasyczne rozwiązanie w niewielkim samochodzie sportowym jest coraz rzadszym zjawiskiem.

2-litrowa jednostka napędowa z bezpośrednim wtryskiem paliwa odznacza się mocą 200 KM przy 7000 obr./min i maksymalnym momentem obrotowym na przekraczającym nieco 200 Nm. W połączeniu z manualną 6-biegową przekładnią motor pozwala na osiągnięcie prędkości 226 km/h i rozpędzenie się do setki w 7,6 s. Alternatywnie można wybrać wersję z automatyczną skrzynią biegów. Wtedy sprint do 100 km/h zajmuje 8,2 s.

Nowoczesne wnętrze Subaru BRZ mieści cztery osoby przy czym nie ma się co oszukiwać, że z tyłu można podróżować wygodnie na dłuższych dystansach. Za to na tylnych fotelach seryjnie montowany jest system mocowania fotelików dziecięcych ISOFIX. Ponadto w wyposażeniu standardowym znajduje się ABS z ESP, automatyczną dwustrefową klimatyzację i lampy LED od jazdy dziennej.

Karoseria mierzy niemal 4,3 m długości, prawie 1,8 m szerokości i niewiele ponad 1,4 m wysokości. Rozstaw osi wynosi 2,57 m. Samochód, w zależności od wyposażenia, waży od 1230 do 1290 kg.

W 2013 roku pojawiła się specjalna edycja Subaru BRZ tS. Auto zostało wyprodukowane w 500 egzemplarzach przy czym część z nich została wyposażona w pakiet GT obejmujący zmodyfikowany przedni zderzak, nakładki na progi i wysokie skrzydło na pokrywie bagażnika. Niestety silnik nie został wzmocniony. W momencie pisania tego tekstu nadal trwają spekulacje nad wprowadzeniem do handlu wersji STI, którą przygotowałby nadworny tuner Subaru.

W zależności od poziomu wyposażenia Subaru BRZ sprzedawane jest z 16- lub też 17-calowymi felgami, automatyczną dwustrefową klimatyzacją, mechanizmem różnicowym o zwiększonym tarciu wewnętrznym, tempomatem, ksenonowymi reflektorami, światłami do jazdy dziennej typu LED, przednie poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, kolanową poduszkę gazową dla kierowcy, boczne i kurtynowe poduszki.

Firma Subaru zdecydowała się wykorzystać swoje auto (model BRZ) do japońskich średniodystansowych wyścigów SuperGT. Odpowiednio przygotowany wóz jest uzbrojony w ten sam silni o mocy podniesionej do 300 KM. Nadwozie jest poszerzone i zaopatrzone w wielkie skrzydło z tyłu. W środku wmontowana jest klatka bezpieczeństwa.