Lift, liftowanie [słowniczek terenowy]

Lift, liftowanie [słowniczek terenowy]

Lift
Lift
Marcin Łobodziński
23.02.2011 08:00, aktualizacja: 07.10.2022 17:20

Lift to operacja mająca na celu dostosowanie samochodu do większych kół.

Lift to z angielskiego podnoszenie samochodu. W samochodach terenowych jest to konieczne, gdy chce się założyć opony o większej średnicy niż standardowe. Ogólnie od średnicy opony 33 cale trzeba liftować prawie każdy samochód. W innym przypadku, nawet jeśli koła się zmieszczą, skok zawieszenia będzie ograniczony, a opony narażone na cięcie nadkolami.

Liftować można na dwa sposoby. Liftuje się zawieszenie lub nadwozie. Zawieszenie liftuje się poprzez wymianę jego elementów. Nadwozie podnosi się na ramie, czyli przez dodanie podkładek w miejscach montażu nadwozia na ramie. Jak łatwo się zorientować, samochody z nadwoziem samonośnym liftuje się tylko na zawieszeniu.

Liftuje się do momentu uzyskania dobrej pracy zawieszenia na konkretnych kołach. Jednak są tacy, którzy maksymalne liftowanie traktują jako punkt honoru i robią to z ogromnym zaangażowaniem. Powstają wtedy absurdalne konstrukcje zwane żartobliwie  pomnikami. Więcej o lifcie będziecie mogli przeczytać w jednej z części cyklu "samochód terenowy".

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)