Poradniki i mechanikaRodzaje leasingu samochodów używanych

Rodzaje leasingu samochodów używanych

Rodzaje leasingu samochodów używanych
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
29.06.2022 13:46, aktualizacja: 13.03.2023 16:47

Leasing samochodów używanych to nie jedna, a wiele różnorodnych usług. Każda z nich ma szereg korzyści tak dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Jeśli szukasz atrakcyjnego leasingu, sprawdź, co i jak możesz zyskać.

Operacyjny leasing samochodów używanych

Leasing operacyjny umożliwia wpisanie w koszta działalności prawie wszystkich wydatków związanych z samochodem. Są nimi czynsz inicjalny, czyli opłata wstępna, paliwo, przegląd techniczny pojazdu i zakup wyposażenia (np. zapasowych opon).

Ta forma leasingu samochodów używanych nie przewiduje wpisania w koszta amortyzacji auta. Jest on środkiem trwałym leasingodawcy. Zaletą jest jednak stopniowe naliczanie podatku VAT. Długość umowy powinna wynosić minimum 40% czasu trwania amortyzacji. W umowie zamieszcza się też cenę dobrowolnego wykupu auta.

Finansowy leasing samochodów używanych

Leasing finansowy pozwala odpisać koszta związane z amortyzacją pojazdu. Dzięki temu możliwe jest obniżenie podstawy opodatkowania oraz dodania do kosztów nieodliczonego VAT-u. Nie trzeba też opłacać czynszu inicjalnego.

Leasing finansowy wymaga jednak opłacenia całego podatku VAT z góry. Okres trwania umowy jest też ściślej określony. Powinien on trwać co najmniej 12 miesięcy. Po wygaśnięciu umowy leasingu pojazd przechodzi na własność użytkownika.

Leasing samochodów używanych – zwrotny i konsumencki

Leasing samochodów używanych możliwy jest zarówno dla osób prywatnych, jak i prawnych, czyli firm. Nie oznacza to jednak, że obie formy, a więc leasing zwrotny i konsumencki, są dostępne zamiennie.

Ze zwrotnej formy korzystać mogą przedsiębiorcy. Polega on na sprzedaży auta firmie leasingowej, a następnie wzięciu go w leasing. Tym samym firma zyskuje pieniądze, a przedsiębiorca dalej użytkuje samochody. Wersja konsumencka przeznaczona jest też dla osób prywatnych.

Różne formy leasingu oferuje Carberry. Oprócz dopasowanej do potrzeb umowy firma proponuje wybór jednego z ponad 200 modeli aut i dopełnienie formalności online.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)