Samochody używaneRenaultUżywane Renault Twingo I - docenione po latach

Używane Renault Twingo I - docenione po latach

Renault Twingo
Renault Twingo
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Renault
Artur Kuśmierzak
24.02.2012 22:25, aktualizacja: 30.03.2023 10:34

Bryła Renault Twingo już od premiery wywoływała skrajne emocje. Dla jednych było to auto przełomowe, inni krzywili się, nie mogąc zaakceptować kontrowersyjnej stylizacji. Projekt został nakreślony przez Patricka Le Quémenta, ale dziwnym trafem jego prezentacja odbyła się zaraz po wygaśnięciu patentu na zaprojektowanego w latach 80. polskiego FSM Beskid. Przypadek czy zabieg celowy? Ta zagadka już chyba nie zostanie wyjaśniona.

Historia modelu

Renault Twingo
Renault Twingo© mat. prasowe / Renault

W 1998 roku przeprowadzono drugi lifting, tym razem zmian było znacznie więcej - zwłaszcza wewnątrz auta. W 2001 roku samochód otrzymał zautomatyzowaną 5-biegową skrzynię QuickShift, która była dostępna oczywiście za dodatkową dopłatą. Lata 2002-2004 to czas, kiedy Twingo I przechodziło kolejne kosmetyczne modernizacje. Od tego czasu bez większych zmian było produkowane aż do 2006 roku we Francji, Urugwaju i Kolumbii.

Silniki

  • R4 1,2 8V (55 - 60 KM)
  • R4 1,2 16V (75 KM)

Dane techniczne

Napęd w Twingo to żadne zaskoczenie, czyli poprzecznie umieszczony silniczek napędzający koła przedniej osi. Do wyboru mamy 3 skrzynie biegów: 5-stopniową przekładnie manualną, 4-biegowy automat i 5-biegową skrzynie zautomatyzowaną QuickShift.

Awaryjność

Jednym z największych mankamentów malutkiego francuza jest rdza, w bardzo szybkim tempie atakuje ona nie tylko elementy układu wydechowego, ale pojawia się również na kielichach przednich amortyzatorów oraz na innych podzespołach przedniego zawieszenia, a także na sprężynach, które przez nią pękają. Korozja nie oszczędza także nadwozia, najłatwiej znaleźć ją na progach, których niestety nie sposób wymienić samych.

Renault Twingo
Renault Twingo© mat. prasowe / Renault

Zbyt delikatne są również łożyska kół przednich oraz poduszki silnika i skrzyni biegów. W wielu starszych egzemplarzach Renault Twingo I znajdziemy wycieki oleju ze skrzyni biegów i silnika. Osprzęt silnika również miewa swoje kaprysy i od czasu do czasu przyjdzie nam w nim wymienić kopułkę rozdzielacza aparatu zapłonowego, alternator czy rozrusznik. Często spotykanym niedomaganiem jest cykanie zaworów, które ciężko jest prawidłowo wyregulować.

Użytkownicy Twingo I narzekają na piszczące szczęki tylnych hamulców, które trzeba od czasu do czasu przesmarować i wyregulować. Zdarzają się też awarie układu kierowniczego. Do mniej poważnych usterek można zaliczyć: niedomagania centralnego wyświetlacza zastępującego zegary i kontrolki, zatarcie mechanizmu tylnej wycieraczki, defekt immobilizera ponadto posłuszeństwa bardzo często odmawia dmuchawa nawiewu i panel sterowania wentylacją. Awarie układu chłodzenia to kolejny powszechny mankament tego modelu.

Naszym zdaniem

Renault Twingo I generacji to kontrowersyjny i zarazem oryginalny pomysł na miejski środek transportu, który z założenia miał być nie tylko niebanalny i praktyczny, ale przede wszystkim ekonomiczny i tani w eksploatacji - i właśnie taki jest.

Części zamienne do Twingo kosztują grosze, a ze względu na prostą konstrukcję koszty napraw również nie zrujnują naszego budżetu. Jedną z największych zalet tego modelu jest duża przestronność, aż trudno uwierzyć, że na tak małej powierzchni można zmieścić schowki i jeszcze zostaje sporo miejsca dla pasażera i kierowcy.

Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to pojazd na długie trasy i o komfortowych warunkach jazdy możemy zapomnieć. Jest jeszcze coś co z pewnością odstraszy wielu potencjalnych klientów, a mianowicie wysoka podatność na różnego typu usterki. Najtańsze kompletnie zajeżdżone i wymagające natychmiastowej reanimacji używane egzemplarze Twingo I znajdziemy za około 1500 zł, zadbane perełki potrafią kosztować nawet 9000 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)