Renault Megane należy do segmentu C i debiutował w 1995 roku, zastępując Renault 19. Megane to z pewnością jedno z najchętniej kupowanych aut francuskich w całej dotychczasowej historii koncernu Renault (z taśmy produkcyjnej wyjechało już ponad siedem milinów sztuk). Co więcej, model Megane jest zwycięzcą konkursu Europejski Samochód Roku 2003. Nazwa Megane została wzięta od francuskiego prototypu pokazanego w 1988 roku. Jak na razie Renault stworzył cztery generacje tego auta. Megane ma również swojego odpowiednia w modelu Fluence, który jest blisko spokrewniony z trzecią generacją Megane w wersji sedan.
Na samym początku, Megane występował jedynie w wersji hatchback, potem dodano nadwozie typu coupe. Po czasie rodzina Megane powiększyła się o minivana Scenic (Scenic jest modelem wyodrębnionym od rodziny Megane), sedan Classic oraz cabrio (od 1996 roku). W 1999 roku na rynku ukazała się wersja Grandtour, czyli Megane kombi.
Megane Classic z wysuniętym bagażnikiem (czyli po prostu sedan) jest wśród kierowców wyżej ceniony, niż praktyczny hatchback czy nawet kombi (mieszczący się w klasie kompaktowej). Bagażnik w Megane Classic, jak na auto kompaktowe, posiada dużą pojemność bagażnika wynoszącą 510 litrów (gdy złożymy tylną kanapę, uzyskamy powierzchnię bagażową o pojemności 1310 litrów).
W środku, Renault Megane cechuje się wysokiej jakości wykończeniem. Eleganckie tworzywa, składające się na wnętrze auta, są koloru szarego i świetnie współgrają ze stonowaną tapicerką, tworząc jasne, schludne i przyjemne wnętrze. Gdy wsiądziemy do Megane, stwierdzimy, że auto jest przestronne (nawet pasażerowie z tyłu mają do dyspozycji sporą przestrzeń na kolana). Wygodne siedziska sprawiają, że Renault Meganem możemy komfortowo pokonywać nawet bardzo długie dystanse.
Największe zalety modelu Megane, to:
Pod maską Renault Megane w wersji hatchback i sedan znajdziemy następujące jednostki napędowe:
Silniki benzynowe w Megane:
Diesle w Megane:
Renault Megane w wersji cabrio i coupe dodatkowo mógł posiadać diesla IDE o pojemności 2 litrów generujący moc 140 KM.