Prawo jazdy niepotrzebne, wystarczy dowód. Liczy się data urodzenia
Jeśli z jakiegoś powodu nie masz prawa jazdy, ale potrzebujesz przemieszczać się czymś sprawniejszym niż rower, ale bardziej niezależnie niż komunikacją miejską, to jest rozwiązanie. Zamiast prawa jazdy kup skuter, ale tylko pod jednym warunkiem.
04.04.2022 | aktual.: 14.03.2023 12:40
Zrobienie prawa jazdy kat. B kosztuje obecnie ok. 2500 zł. To wszystkie wydatki, jakie trzeba ponieść. Mniej więcej tyle też zapłacimy za mniej uniwersalne prawo jazdy kat. A.
Zamiast tego można za podobne pieniądze kupić kilkuletni używany skuter (motorower) i jeśli wystarczająco spełnia potrzeby transportowe, to może być nawet lepszym rozwiązaniem, bo prawo jazdy poza pieniędzmi to także poświęcony na to czas i w wielu przypadkach stres.
Niektóre osoby mogą jeździć motorowerem zupełnie bez konieczności wyrabiania dodatkowych uprawnień do kierowania pojazdami, ale liczy się data urodzenia. Są to osoby urodzone przed 19 stycznia 1995 r. Jak to działa?
Prawo nie działa wstecz, więc są dwie grupy
Do 18 stycznia 2013 roku polskie przepisy traktowały motorower podobnie jak rower, czyli mógł nim jeździć po drogach publicznych bez żadnych uprawnień każdy, kto ukończył 18 lat. 19 stycznia jednak zmieniono przepisy i absolutnym minimum do korzystania z motoroweru stało się prawo jazdy kat. AM (dostępne od 14. roku życia).
Jako że prawo nie działa wstecz, osoby, które ukończyły 18. rok życia do 18 stycznia 2013, mogą korzystać z wcześniejszych przywilejów, a mowa tu o osobach, które urodziły się najpóźniej 18 stycznia 1995 r.
Czym jest motorower – czyli czym pojedziesz bez prawa jazdy?
Zgodnie z prawem motorower to pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³ lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Warto też podkreślić, że w myśl ustawy o ubezpieczeniach motorower jest pojazdem mechanicznym, więc podlega obowiązkowi ubezpieczenia OC.