Poprawa fabrycznego nagłośnienia samochodu – zmiana głośników
Najprostszym sposobem na poprawę nagłośnienia w samochodzie jest wymiana i prawidłowy montaż głośników. Podpowiem Wam, jak prawidłowo dobrać głośniki do samochodu.
29.05.2012 | aktual.: 12.10.2022 13:16
Przed zakupem głośników należy sprawdzić rozmieszczenie oraz rozmiary zainstalowanych głośników. Nie można również zapomnieć o zmierzeniu głębokości montażowej, ponieważ przy głębokich głośnikach może być konieczny montaż dodatkowego dystansu.
W przednich drzwiach producenci najczęściej montują głośniki o średnicy 16,5 cm. Jest to optymalna średnica ze względu na mnogość dostępnych głośników oraz jakość dźwięku. Takie głośniki pozwalają na uzyskanie dobrych basów w zakresie średnich tonów.
Jeżeli w drzwiach zainstalowano mniejsze głośniki, warto sprawdzić, czy da się przerobić otwory montażowe, tak aby w ich miejsce możliwy był montaż głośników 16,5 cm. Wymiana głośników o małych średnicach (np. 10 czy 13 cm) nie przynosi większej poprawy dźwięku. Dostępne są również specjalne, przeznaczone do konkretnych modeli aut nakładki pozwalające na montaż większych głośników.
Tylne głośniki zazwyczaj znajdują się w drzwiach tylnych bądź tylnej półce. Jeżeli w drzwiach zainstalowane są mniejsze głośniki, również dobrze jest wymienić je na takie o średnicy 16,5 cm. W tylnej półce zwykle montowane są głośniki owalne 6x9. Jeżeli nie spełniają one oczekiwań, można je wymienić na droższe głośniki renomowanego producenta, ale nie spodziewajmy się większych zmian.
Sama wymiana głośników to nie wszystko. Istotny jest również ich prawidłowy montaż. Aby wykorzystać pełne możliwości głośników, ich komora musi być szczelna. Istotny jest również stabilny montaż zapobiegający drganiom głośnika.
Jeżeli głośnik ma stabilne mocowanie, kolejnym krokiem jest zadbanie o dobre wygłuszenie drzwi w miejscach montażu głośników, aby stworzyć komory rezonansowe. W tym celu należy zakupić kilkanaście sztuk maty bitumicznej. Daje się ona łatwo formować i jest samoprzylepna, dzięki czemu idealnie nadaje się do amatorskich zastosowań. Najistotniejsza jest przestrzeń za głośnikiem. Dokładnie zaklejamy również pozostałą część drzwi, tworząc zamkniętą komorę.
Należy zapewnić również swobodny przepływ powietrza pomiędzy przednią częścią membrany a jej tylną częścią. Kosz głośnika musi dobrze przylegać do jego miejsca mocowania, nie może się ruszać, a pomiędzy nim a głośnikiem nie powinno być przelotów.
Przed montażem głośników w tylną półkę należy ją usztywnić lub wykonać z bardziej wytrzymałego materiału. Dodatkowo półkę trzeba podbić gąbką akustyczną i wzmocnić boczne części i miejsca mocowań.
Nieprzyjemne dźwięki wydobywające się z głośników przy większej głośności oznaczają zbyt niską moc wzmacniacza wbudowanego w radioodtwarzacz. Taki problem będzie się pojawiał, gdy wymienimy głośniki w starszym samochodzie, a radio pozostanie fabryczne. Gdy radioodtwarzacz ma oznaczenie "mosfet", ten problem raczej nie będzie dotyczył naszego sprzętu.
Aby odciążyć radioodtwarzacz i poprawić jakość dźwięku, warto dokupić zewnętrzny wzmacniacz. Wzbogacenie car audio o wzmacniacz zewnętrzny pozwala na użycie dodatkowych głośników.
Prawidłowo zamocowane głośniki oraz stworzenie im komór rezonansowych pozwala na znaczną poprawę dźwięku. Wymianę głośników oraz wygłuszenie drzwi z powodzeniem można przeprowadzić samodzielnie, ograniczając w ten sposób koszty do minimum. Aby wymiana przyniosła pożądane rezultaty, wybierajmy markowe, sprawdzone głośniki. Przed zakupem warto poznać opinię na temat głośników, którymi jesteśmy zainteresowani.
Masz ciekawą zabudowę car audio? Pochwal się nią na forum.
Zobacz także: