Policjant tylko spojrzy i mandat murowany. Nawet 3000 zł
Istnieje wiele elementów w samochodzie, które warto naprawić z wyprzedzeniem, zanim ich zły stan techniczny doprowadzi do niebezpiecznej sytuacji na drodze, takiej jak wypadek. Warto się tym zająć, zanim policjant zauważy te problemy podczas kontroli drogowej. W przeciwnym razie możemy nawet stracić dowód rejestracyjny naszego pojazdu.
Nie można lekceważyć pewnych usterek w samochodzie. Zły stan techniczny niektórych podzespołów może bowiem mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Jednym z takich elementów są opony, które są jedyną częścią samochodu mającą bezpośredni kontakt z nawierzchnią drogi.
Właściciele samochodów powinni regularnie sprawdzać stan swoich opon, zwłaszcza jeśli od ostatniej wymiany minęło już sporo czasu. Policja regularnie przypomina kierowcom o tym, jak ważne jest posiadanie opon w dobrym stanie, sprawdzając ich stan podczas rutynowych kontroli drogowych. Jeśli funkcjonariusz zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, na przykład jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że opony są w złym stanie technicznym, kara może być surowa – wysoki mandat, a nawet utrata dowodu rejestracyjnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Porsche GT3 Manthey Racing - 4 sekundy za cenę auta
Czego głównie szuka policjant podczas kontroli opon? Co sprawdza?
Zużyte lub niewłaściwe opony to wykroczenie, za które można dostać mandat do 3 tys. zł. Policjant zwraca uwagę na kilka kluczowych aspektów.
Rozmiar i wzór bieżnika są jednymi z najważniejszych elementów, na które zwraca uwagę policjant. Opony na jednej osi muszą być identyczne. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja awaryjna, na przykład gdy przebijemy oponę i musimy zjechać do najbliższego warsztatu z kołem, które nie pasuje. W takim przypadku, podczas ewentualnej kontroli, musimy być w stanie pokazać policjantowi przebitą oponę w bagażniku.
Głębokość rowków bieżnika i wskaźnik zużycia (TWI) to kolejne elementy, na które zwraca uwagę policjant. Głębokość bieżnika nie może być niższa niż 1,6 mm, ale jeśli opona jest już zużyta do wskaźnika, to i tak – nawet jeśli bieżnik ma prawidłową wartość – należy ją wymienić, ponieważ nie jest już bezpieczna do jazdy.
Stan gumy to kolejny aspekt, na który zwraca uwagę policjant. Jeśli zauważy, że opony są mocno spękane, uszkodzone, a guma się kruszy, może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Jest to zgodne z art. 132.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:
1. stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
a. zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
b. zagraża porządkowi ruchu,
c. narusza wymagania ochrony środowiska […].