Policjant tylko spojrzy i mandat murowany. Nawet 3000 zł

Policjanci kontrolują stan techniczny pojazdów
Policjanci kontrolują stan techniczny pojazdów
Źródło zdjęć: © Policja

29.07.2023 07:30, aktual.: 29.07.2023 08:30

Istnieje wiele elementów w samochodzie, które warto naprawić z wyprzedzeniem, zanim ich zły stan techniczny doprowadzi do niebezpiecznej sytuacji na drodze, takiej jak wypadek. Warto się tym zająć, zanim policjant zauważy te problemy podczas kontroli drogowej. W przeciwnym razie możemy nawet stracić dowód rejestracyjny naszego pojazdu.

Nie można lekceważyć pewnych usterek w samochodzie. Zły stan techniczny niektórych podzespołów może bowiem mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Jednym z takich elementów są opony, które są jedyną częścią samochodu mającą bezpośredni kontakt z nawierzchnią drogi.

Właściciele samochodów powinni regularnie sprawdzać stan swoich opon, zwłaszcza jeśli od ostatniej wymiany minęło już sporo czasu. Policja regularnie przypomina kierowcom o tym, jak ważne jest posiadanie opon w dobrym stanie, sprawdzając ich stan podczas rutynowych kontroli drogowych. Jeśli funkcjonariusz zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, na przykład jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że opony są w złym stanie technicznym, kara może być surowa – wysoki mandat, a nawet utrata dowodu rejestracyjnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czego głównie szuka policjant podczas kontroli opon? Co sprawdza?

Zużyte lub niewłaściwe opony to wykroczenie, za które można dostać mandat do 3 tys. zł. Policjant zwraca uwagę na kilka kluczowych aspektów.

Rozmiar i wzór bieżnika są jednymi z najważniejszych elementów, na które zwraca uwagę policjant. Opony na jednej osi muszą być identyczne. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja awaryjna, na przykład gdy przebijemy oponę i musimy zjechać do najbliższego warsztatu z kołem, które nie pasuje. W takim przypadku, podczas ewentualnej kontroli, musimy być w stanie pokazać policjantowi przebitą oponę w bagażniku.

Głębokość rowków bieżnika i wskaźnik zużycia (TWI) to kolejne elementy, na które zwraca uwagę policjant. Głębokość bieżnika nie może być niższa niż 1,6 mm, ale jeśli opona jest już zużyta do wskaźnika, to i tak – nawet jeśli bieżnik ma prawidłową wartość – należy ją wymienić, ponieważ nie jest już bezpieczna do jazdy.

Stan gumy to kolejny aspekt, na który zwraca uwagę policjant. Jeśli zauważy, że opony są mocno spękane, uszkodzone, a guma się kruszy, może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Jest to zgodne z art. 132.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1. stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a. zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

b. zagraża porządkowi ruchu,

c. narusza wymagania ochrony środowiska […].


Prawo o ruchu drogowym, art. 132.1
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)