Policjant mierzy prędkość przed przejściem. Znasz ten przepis?

Przepisy ruchu drogowego jasno wskazują, że kierowcy zbliżający się do przejścia dla pieszych mają obowiązek ograniczenia prędkości. Kluczowe jest jednak pełne zrozumienie tego przepisu, aby uniknąć niepotrzebnych manewrów i konsekwencji prawnych.

Policjant mierzący prędkość
Policjant mierzący prędkość
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Lubuska Policja

14.11.2024 08:51

Czy faktycznie każdorazowo przed przejściem dla pieszych należy zwolnić? Ustawa Prawo o ruchu drogowym określa to jednoznacznie:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście, z zastrzeżeniem ust. 1a.

Prawo o ruchu drogowymArt. 26. 1. 

Wynika z niej, że obowiązek zmniejszenia prędkości jest powiązany z obecnością pieszego. Zatem samo zbliżenie się do przejścia nie obliguje kierowcy do automatycznego zwolnienia. Konieczność ta występuje w przypadku szczególnych okoliczności w pobliżu przejścia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przykładowo, jeśli poruszamy się po śliskiej nawierzchni z przylegającym chodnikiem i w pobliżu pojawia się pieszy, nawet gdy nie zmierza on w kierunku przejścia, prędkość należy zredukować. To zasada zachowania szczególnej ostrożności, przewidując, że pieszy może nagle wejść na przejście.

Podobnie, jeśli w pobliżu przejścia gromadzi się sporo pieszych, nawet kiedy żaden z nich nie wykazuje zamiaru przechodzenia, kierowca powinien rozważyć zmniejszenie prędkości, stosując zasadę ograniczonego zaufania.

Kiedy jadący z naprzeciwka inny kierowca wyraźnie zwalnia lub zatrzymuje się przed pasami, też należy zmniejszyć prędkość, zakładając, że być może widzi coś, czego my nie widzimy.

Komentarze do ustawy Prawo o ruchu drogowym C.H. Beck wspominają wyrok sądu: "Kierowca zbliżając się do przejścia zawsze musi być gotowy na pojawienie się pieszego, co wymaga zmniejszenia prędkości, aby w razie potrzeby móc natychmiast zatrzymać pojazd".

Warto także uzmysłowić sobie inny wyrok: "Za konieczność zmniejszenia prędkości nie odpowiada samo zbliżenie się do przejścia, ale warunki drogowe, które pozwalają na szybką reakcję".

Czy policjant może wystawić mandat za niezmniejszenie prędkości przed przejściem?

Jeżeli kierowca nie przekracza dozwolonej prędkości, nie dostanie mandatu za niedostosowanie prędkości przed przejściem. Nie trzeba więc nerwowo reagować na widok policjanta z "suszarką" przy drodze w okolicach przejścia.

Natomiast, jeśli sytuacja w okolicy przejścia tego wymaga, czyli jest tu np. sporo pieszych, i możliwość ich nagłego wejścia na jezdnię, policjant może interweniować mierząc prędkość za przejściem. Tabela mandatów nie określa jednak konkretnej kwoty za takie wykroczenie, więc obowiązuje art. 97 kw (od upomnienia do 3000 zł grzywny).

Artykuł 26. może odegrać kluczową rolę w procesach dotyczących wypadków z udziałem pieszych. Zarówno wymóg zmniejszenia prędkości, jak i zachowania szczególnej ostrożności, mogą znacząco wpłynąć na wynik sądowych decyzji.

Biegły sądowy może określić prędkość pojazdu i nawet jeśli była zgodna z przepisami, może być uznana za niewłaściwą. Dlatego znajdując się przy przejściu, gdy w pobliżu jest pieszy, prędkość powinna być zredukowana, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie wygląda, jakby chciał on przejść na drugą stronę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)