Po co w Jeepie Cherokee 9. bieg, skoro się nie włącza? Sprawdziłem zużycie paliwa
Podczas testu Jeepa Cherokee 2.0 Turbo, wyposażonego w 9-biegowy automat, okazało się, że praktycznie nie ma warunków, w jakich włączałby się 9. bieg. Zastanawiałem się, do czego w takim razie służy. Sprawdziłem więc, czy na 9. biegu auto spala mniej paliwa niż na 8. Jaki był wynik?
Testowy Jeep Cherokee z benzynowym silnikiem 2.0 o mocy 272 KM jest standardowo wyposażony w napęd na 4 koła i 9-biegowy automat, który korzysta tylko z 8 przełożeń. Po przejechaniu blisko 2000 km tym autem, z czego sporą część na trasie i po drogach szybkiego ruchu, ani razu automat nie włączył najwyższego przełożenia. Niezależnie od nachylenia drogi czy prędkości.
Można natomiast włączyć bieg 9. manualnie, ale tylko powyżej prędkości 100 km/h. Nawet zachęca do tego komputer pokładowy komunikatem "shift". Czy daje to jakieś korzyści?
Jeep Cherokee 2.0 Turbo - test spalania na 8. i 9. biegu
Postanowiłem sprawdzić zużycie paliwa w trybie D (realnie na 8. biegu) oraz w trybie manualnym na 9. przełożeniu przy stałej prędkości 140 km/h, czyli polskiej autostradowej. Test przeprowadziłem wyłącznie z użyciem komputera pokładowego i tempomatu ustawionego na 140 km/h, więc nie traktujcie podawanych danych jako faktyczne zużycie paliwa przy takiej prędkości, a jedynie jako dane porównawcze.
Zobacz wideo z testu zużycia paliwa Jeepa Cherokee 2.0 benzyna
Więcej o samej pracy skrzyni biegów i o wrażeniach z jazdy tym samochodem przeczytacie w pełnym teście.
Co twierdzi importer i co mówią za Oceanem?
Zapytałem importera, dlaczego tak się dzieje, ale w odpowiedzi dostałem informację, że skrzynia miała zmieniane oprogramowanie i powinna włączać 9. bieg w zakresie od 80 do 120 km/h. To akurat nawet nie jest możliwe, gdyż obroty silnika przy prędkości 80 km/h byłyby zbyt niskie. Podobno w USA to działa.
"Zajrzałem" więc za Ocean.
Na amerykańskich forach internetowych temat jest oczywiście znany i - co ciekawe - nawet wersja z większym silnikiem V6 ma ten "problem". Użytkownicy skarżą się, że nie widzieli jeszcze 9. biegu, a włączenie go ręcznie jest możliwe dopiero przy prędkości ok. 60 mph (ok. 100 km/h).
Są natomiast osoby, którym zdarzyły się sporadyczne sytuacje, że automat włączył najwyższy bieg przy prędkości ok. 74 mph (ok. 120 km/h), ale tylko w samochodach z większym przebiegiem. Natomiast niemal wszyscy twierdzą, że bieg ten jest całkowicie bezużyteczny na drogach USA ze względu na ograniczenia prędkości.
Jakiś czas temu testowałem dokładnie ten sam model, ale z silnikiem Diesla o pojemności 2,2 l i tam było dokładnie to samo - "dziewiątka" nie włączała się w żadnych warunkach. Użytkownicy modelu twierdzą, że Jeep skorzystał z tej przekładni ze względu na ogromną rozpiętość przełożeń, a 9. bieg to czysty marketing.