Poradniki i mechanikaPłacenie za przejazd autostradami A2 i A4. Wszystko, co musisz wiedzieć

Płacenie za przejazd autostradami A2 i A4. Wszystko, co musisz wiedzieć

Nie tylko na inspekcję ruchu drogowego muszą uważać kierowcy - skarbówka też ma swoje auta służące do kontroli
Nie tylko na inspekcję ruchu drogowego muszą uważać kierowcy - skarbówka też ma swoje auta służące do kontroli
Źródło zdjęć: © fot. Maciej Skrzyński
Mateusz Lubczański
27.11.2021 14:55, aktualizacja: 14.03.2023 14:13

Płatność za autostrady A2 (odcinek Stryków-Konin) i A4 (Wrocław-Sośnica) będzie kontrolowana przez Krajową Administrację Skarbową. Nie będzie można zapłacić za przejazd przy bramce. Oto, jak to zrobić i na co być przygotowanym.

Od 1 grudnia 2021 roku fragmenty autostrad A2 i A4 obsługiwane przez Generalną Dyrekcję Dróg i Autostrad przejdą na płatności cyfrowe. Dlaczego tylko te dwa odcinki? Pozostałe, jak A1 czy A4 Kraków-Katowice należą do innych spółek. Tam klasyczne bramki z biletami pozostaną.

Jak mam zapłacić za przejazd na A2 i A4?

Sytuacja nie jest prosta. Jeśli nie chcesz bawić się w aplikacje, możesz kupić e-bilet autostradowy u partnerów systemu e-TOLL (np. na stacjach benzynowych). Kupiony z wyprzedzeniem bilet musi zawierać takie informacje jak data i godzina rozpoczęcia przejazdu, odcinek autostrady który przejedziemy, jak i numer rejestracyjny auta. Ważne: bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty.

"We współpracy z przedsiębiorcami są przegotowywane również inne metody dystrybucji e-biletu autostradowego, w tym sieć dystrybucji stacjonarnej, z której będą mogli skorzystać użytkownicy nieposiadający aplikacji", przekazało biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Pozostałe metody wymagają jednak instalacji aplikacji. Od 1 grudnia 2021 roku w sklepie zależnym od odpowiedniego systemu (Android/iOS) będzie można pobrać aplikację e-TOLL PL BILET, która – jak sama nazwa wskazuje – pozwala na zakup biletu na przejazd przy użyciu płatności BLIK-iem lub kartą płatniczą.

Podróżuje często i nie chce co chwilę kupować biletu. Co zrobić?

W takim wypadku możesz zainstalować aplikację e-TOLL PL (bez BILET w nazwie). Po założeniu konta w KAS (o tym jak to zrobić pisałem w tekście poniżej) i doładowaniu kwotą minimum 20 zł, można przejeżdżać przez wymienione odcinki, a płatność zostanie "ściągnięta" z automatu. Aplikacja musi być jednak cały czas włączona podczas jazdy.

Bardzo dużo aplikacji. Nie da się tego jakoś uprościć?

Jest jedna aplikacja ("by nimi wszystkimi rządzić"), która pozwala na płatność automatyczną po "podpięciu" karty. Nazywa się Autopay. Jest tylko jeden mały problem: nie działa na odcinku od Konina do granicy z Niemcami.

Mam aplikację e-TOLL, ale wyczerpały mi się środki podczas jazdy trasą. Co zrobić?

KAS przewidziało taką opcję. Kierowca może jechać dalej do celu, ale gdy skończy przejazd, musi przelać na konto brakującą kwotę (lub więcej) w czasie do 3 dni roboczych.

Wjechałem na trasę bez biletu/minąłem swój zjazd/mój bilet stracił ważność. Co mnie czeka?

Za brak opłaty za przejazd (lub kontynuację przejazdu) autostradą pobierana jest opłata w wysokości 500 zł. Wezwanie do jej wniesienia wystawia Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Opłatę pobiera się niezależnie od liczby przejazdów w ciągu jednej doby. Tyle samo zapłacimy za wjazd z zasłoniętymi tablicami rejestracyjnymi.

Mój telefon się rozładował/stracił sygnał podczas działania aplikacji e-TOLL. Co robić?

Jeśli telefon straci sygnał GPS na dłużej niż 15 minut, kierowca będzie miał obowiązek zjechać najbliższym zjazdem lub zatrzymać się w miejscu obsługi podróżnych. Kto tego nie zrobi, zapłaci karę 500 zł.

Będzie można jej uniknąć, wnosząc należną opłatę za przejazd w ciągu 3 dni, podając dane geolokalizacyjne. Można to zrobić w panelu e-toll, lecz trzeba pamiętać gdzie straciliśmy zasięg, o której się to stało i którym zjazdem zjechaliśmy. KAS fotografuje bowiem tablice aut wyjeżdżających z trasy, więc wie, że przejazd auta o danym numerze rejestracyjnym się odbył.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)