Poradniki i mechanikaJak zainstalować aplikację e-toll? Od 1 grudnia zapłacisz nią za autostrady

Jak zainstalować aplikację e‑toll? Od 1 grudnia zapłacisz nią za autostrady

Alternatywą dla aplikacji KAS jest np. Autopay
Alternatywą dla aplikacji KAS jest np. Autopay
Źródło zdjęć: © fot. Maciej Skrzyński
Mateusz Lubczański

27.11.2021 10:30, aktual.: 14.03.2023 14:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To nie lada rewolucja. Opłaty za państwowe autostrady od 1 grudnia 2021 roku będą pobierane na nowych zasadach. Wymagana będzie aplikacja na smartfon lub kupienie przed wjazdem na dany odcinek specjalnego biletu. Nie będzie można zapłacić za przejazd na bramkach.

Zmiany dotyczą dwóch odcinków autostrad: A2 Konin- Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica. To odcinki państwowe, a pobór opłat na nich przejęła Krajowa Agencja Skarbowa. Na pozostałych, prywatnych odcinkach bramki pozostaną. Opłat za autostrady "obsługiwane" przez KAS będzie można dokonać w formie biletu (kupowanego przed wjazdem na odcinek) lub poprzez państwową aplikację e-TOLL PL. Taką usługę oferuje też inna aplikacja – autopay.

Jak zainstalować aplikację e-TOLL PL?

Do korzystania z aplikacji potrzebne jest Internetowe Konto Klienta. Można je założyć na stronie https://etoll.gov.pl/. Cały proces – przy wykorzystaniu aplikacji mObywatel lub Profilu Zaufanego wymaga jedynie potwierdzenia danych, jak np. miejsca zamieszkania, adresu e-mail czy numeru telefonu. Inną opcją jest "klasyczne" założenie konta z loginem i hasłem.

Profil Zaufany można założyć np. na stronie naszego banku, który potwierdzi, że my to my.
Profil Zaufany można założyć np. na stronie naszego banku, który potwierdzi, że my to my.© fot. Mateusz Lubczański

Po zalogowaniu musimy dodać numer rejestracyjny pojazdu, który będzie poruszał się po płatnych odcinkach. Pełne dane zostaną zaciągnięte z bazy CEPiK. Fakt dokonania opłaty sprawdzą samochody KAS, które będą poruszać się po autostradach. Trzeba też wpłacić minimum 20 zł na nasze konto – można to zrobić przelewem lub np. BLIK-iem. Alternatywą jest rozliczenie z odroczoną płatnością. Podpinania karty – póki co – nie ma, choć można zautomatyzować przelewanie środków na konto. Jeśli na trasie skończą nam się wpłacone wcześniej pieniądze, macie 3 dni na doładowanie konta. Inaczej trzeba liczyć się z karą w wysokości 500 zł za nieuiszczenie opłaty.

Logujesz się i od razu musisz wpłacić 20 zł
Logujesz się i od razu musisz wpłacić 20 zł© fot. Mateusz Lubczański

Później chwilę serwis przestaje być potrzebny, trzeba sięgnąć po telefon komórkowy. To on będzie wysyłał nasze położenie w trakcie trasy, lecz trzeba go powiązać z kontem KAS.

Pobieranie aplikacji

Aplikację pobieramy ze sklepu odpowiedniego dla naszego systemu operacyjnego, a jej zainstalowanie jest bezpłatne. Po uruchomieniu aplikacja wygeneruje identyfikator biznesowy, który wpisujemy przy dodawaniu pojazdu do swojego konta KAS.

Warto zauważyć, że aplikację uruchamiamy przed wjazdem na płatny odcinek, a oprogramowanie samo naliczy odpowiednią kwotę. Co ważne, aplikacja musi mieć dostęp (cały czas, nie tylko podczas działania) do lokalizacji, bateria nie może być w stanie oszczędzania energii i cały czas musimy mieć dostęp do Internetu.

Co jeśli telefon straci łączność podczas używania e-tolla?

Obraz
© fot. Mateusz Lubczański

To jedno z pierwszych pytań, jakie pojawiło się podczas prezentacji aplikacji, ale twórcy przewidzieli taką możliwość. Wówczas na koncie KAS, po zalogowaniu, dostępna będzie opcja "uzupełnij przejazd". Trzeba będzie podać czas przejazdu oraz punkty trasy w których urządzenie przestało działać. Trudno jednak to zrobić, jeśli trasa którą jedziemy, jest dla nas zupełnie nowa.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)
Zobacz także