Nowe SUV‑y Audi w drodze - Q2 i Q8 następne w kolejce?

Audi Crosslane Coupé
Audi Crosslane Coupé
Piotr Wereszczyński

22.04.2013 19:00, aktual.: 10.10.2022 10:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tegoroczne targi samochodowe w Szanghaju może nie przyniosły wielu spektakularnych premier, jednak przedstawiciele firm podali kilka interesujących informacji. Plany na najbliższe miesiące zdradziło Audi, które zamierza rozbudować swoją gamę SUV-ów.

Odkąd grupa Volkswagen rozrosła się do swoich obecnych rozmiarów, wyraźnie widać tendencję do dzielenia się rozwiązaniami między poszczególnymi firmami wchodzącymi w jej skład. Klienci pod różnymi nazwami oraz w różnych modelach aut mogą kupić ten sam silnik, platformę, a nieraz nawet elementy nadwozia. Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilku lat ten proces będzie postępował.

Audi zamierza skorzystać z tego, że Bentley oraz Lamborghini pracują nad dużymi, luksusowymi SUV-ami. Bazując na podzespołach modeli Falcon i Urus, producent z Ingolstadt zamierza zaprojektować własnego luksusowego crossovera o nazwie Q8. Pierwsze założenia są takie, że z zewnątrz auto będzie wyglądało jak terenówka, a w środku większość elementów zostanie przejęta z modelu A8.

Audi Cross Coupé quattro Concept
Audi Cross Coupé quattro Concept

Na razie model Q8 to jedynie pieśń przyszłości, a najważniejszym projektem dla Audi jest teraz Q2. Niewielki miejski crossover, który najprawdopodobniej będzie dostępny również w odmianie 3-drzwiowej, będzie spoczywał na płycie podłogowej modelu Q3 lub na modułowej platformie MQB. Nie wiadomo jeszcze, kiedy auto ujrzy światło dzienne, jednak prezentacja konceptu Crosslane Coupé we wrześniu zeszłego roku pozwala przypuszczać, że prace są już w dość zaawansowanym stadium.

Niemiecki producent ze wszystkich sił stara się wykorzystać rosnącą popularność SUV-ów, czego dowodem są plany zakładające podwojenie oferty tych aut do roku 2020. Wiele wskazuje na to, że - podobnie jak auta z literą A w nazwie - modele z serii Q doczekają się numerów od 1 do 8.

Źródło: Autocar

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)