Poradniki i mechanikaNieoczywista funkcja pasa. Wielu kierowców jej nie zna

Nieoczywista funkcja pasa. Wielu kierowców jej nie zna

Klamra pasa bezpieczeństwa służy nie tylko do zapinania się. Może też pomóc wydostać się z pojazdu
Klamra pasa bezpieczeństwa służy nie tylko do zapinania się. Może też pomóc wydostać się z pojazdu
Źródło zdjęć: © Autokult | Marcin Łobodziński

04.09.2024 10:12, aktual.: 04.09.2024 11:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wciąż wielu kierowców powtarza mit, że czasami lepiej nie zapinać pasów, gdyż uważa się, że w przypadku wypadku lepiej wypaść z auta, niż się w nim udusić czy spłonąć. Tymczasem pasy bezpieczeństwa uratowały niezliczoną liczbę istnień ludzkich w trakcie wypadków. Co więcej, mogą być one kluczowe nawet w sytuacjach, gdy wydostanie się z pojazdu jest utrudnione.

Po wypadku zdarza się, że drzwi samochodu są tak uszkodzone, że nie można ich otworzyć od wewnątrz. Łatwiej jest to zrobić z zewnątrz, ponieważ mamy wtedy solidniejszy punkt podparcia, a z pomocą drugiej osoby można próbować je wyrwać. Strażacy często wykorzystują tę metodę i rzadziej sięgają po sprzęt do rozcinania karoserii.

Jednak są sytuacje, w których natychmiastowe opuszczenie pojazdu jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa, na przykład gdy samochód zaczyna się palić, znajduje się w miejscu narażonym na kolejne uderzenie lub wpadł do wody. W takich przypadkach pasy bezpieczeństwa mogą okazać się nieocenione.

Jak wyjść z auta za pomocą pasa bezpieczeństwa?

Warto zwrócić uwagę na tzw. klamrę, czasem określaną przez producentów jako przelotka. To metalowy element, który wpinamy w zamek, nazywany również gniazdem zaczepu. Jest to element wyjątkowo solidny, wykonany z grubej blachy stalowej, który dobrze leży w dłoni.

Ten element może posłużyć do wybicia bocznej szyby, aby można było opuścić pojazd. Oczywiście młoteczek (taki jak w autobusach) jest wygodniejszy, ale zazwyczaj nie mamy pod ręką nic lepszego niż klamra pasa bezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać, gdy zajdzie taka potrzeba, czego oczywiście nikomu nie życzymy.

pasy bezpieczeństwawypadkiciekawostki
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (44)
Zobacz także