Nawet 3000 zł kary dla rowerzysty. Przepisy są jasne

Czasami rowerzyści nie są w pełni świadomi, że przepisy ruchu drogowego, które regulują ruch na drogach, dotyczą ich w równym stopniu co kierowców samochodów. Jednym z najbardziej ryzykownych i niebezpiecznych zachowań, które mogą podejmować, jest jazda rowerem po chodniku. Choć jest to dozwolone, muszą spełniać dwa konkretne warunki.

Kontrola rowerzysty
Kontrola rowerzysty
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja

Osoba kierująca rowerem, a także innym pojazdem, takim jak hulajnoga elektryczna czy urządzenie do transportu osobistego, ma prawo do poruszania się po chodniku, ale tylko w określonych sytuacjach.

Musi spełnić dwa kryteria:

- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości osoby idącej pieszo,

- zawsze ustępować pierwszeństwa pieszym.

Innymi słowy, nie mogą stwarzać zagrożenia dla pieszych na chodniku, ani wymuszać na nich zmiany kierunku czy zatrzymania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Baic Beijing 5 - jest jak hotel, ale nie ten w Europie

Artykuł 86a Kodeksu wykroczeń jest w tym kontekście bardzo istotny. W taryfikatorze mandatów znajduje się wiele pozycji dotyczących jazdy na rowerze, ale nie ma w nim żadnej wzmianki o przekroczeniu prędkości na rowerze. Nikt nie mierzy prędkości roweru radarem, ponieważ łatwo zauważyć, kiedy prędkość jest wyższa niż prędkość pieszych. Za takie wykroczenie grozi grzywna zgodnie z art. 86a Kodeksu wykroczeń.

Jaka jest wysokość grzywny? Taryfikator nie przewidział konkretnej kwoty, więc grzywna jest określona w art. 97 Kodeksu wykroczeń — może wynieść nawet do 3000 zł! To samo dotyczy rowerzysty, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu na chodniku.

Kary za wykroczenia wymienione wprost w taryfikatorze mandatów są znacznie niższe, na przykład za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas przejeżdżania przez chodnik (50-300 zł) czy za naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub po przejściu dla pieszych (50−100 zł).

Choć jest mało prawdopodobne, że rowerzysta otrzyma wysoki mandat za zbyt szybką jazdę po chodniku, to jednak może zostać ukarany wysoką grzywną, jeśli w wyniku nadmiernej prędkości potrąci pieszego.

Nie tylko policja, ale także straż miejska ma uprawnienia do karania za takie wykroczenia. Pragnę przypomnieć, że od 30 sierpnia 2021 r. strażnicy miejscy i gminni mają prawo do wystawiania mandatów za nadmierną prędkość na chodniku. Wcześniej mogli jedynie zatrzymywać takie osoby i upominać je.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (131)