Zmiany w prawach jazdy. Nowy wiek graniczny już w projekcie ustawy
Mówiono o tym od dawna, w końcu doczekaliśmy się zapisów w ustawie. 17-latkowie będą mogli prowadzić samochód, ale rząd planuje ustanowienie okresu próbnego, z mniejszymi limitami prędkości.
Młodzi kierowcy – w wieku 18-24 lat – mają najwyższy wskaźnik liczby spowodowanych wypadków. Dlatego też rząd zamierza obniżyć wiek, w którym będzie można starać się o prawo jazdy. Chodzi o "rozwinięcie u takich młodych kierujących poczucia odpowiedzialności za kierownicą".
Prawo jazdy kategorii B będzie można uzyskać, mając 17 lat, po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców lub opiekunów. Młodego kierowcę obejmie też okres próbny trwający dwa lata od momentu uzyskania pełnoletności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Elektryczna Mazda 6e. Ale z tym ładowaniem to dajcie spokój, kto to widział
Wówczas nie będzie można jeździć pod wpływem alkoholu ("zwykłych" kierowców obowiązuje limit 0,2 promila), nie będzie też można przekroczyć prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradzie i drodze dwujezdniowej ekspresowej. Co oczywiste, nie będzie też można wykonywać pracy w charakterze kierowcy zawodowego.
Dodatkowo osoby objęte okresem próbnym, które nie ukończyły 18 lat, będą mogły przewozić inne osoby nieletnie wyłącznie w towarzystwie dorosłego doświadczonego kierowcy. To oznacza ukończenie 25 lat oraz posiadania prawa jazdy kat. B od 5 lat.
Prawo jazdy kat. B od 17 roku życia w Polsce - od kiedy?
Aktualnie prawa jazdy kategorii B są wydawane 17-latkom m.in. w Austrii, Estonii, Francji, Danii, Luksemburgu, Holandii oraz w Niemczech. Polscy kierowcy będą musieli jednak poczekać.
Nowe zapisy w ustawie muszą najpierw zostać przegłosowane. Dokładna data wprowadzenia zmian nie jest jeszcze znana, ale zapisy mają wejść w życie rok (!) po przegłosowaniu.