Nie odkleiłeś naklejki? Co zrobi policjant? Prawo jest jasne

Nie odkleiłeś naklejki? Co zrobi policjant? Prawo jest jasne

Naklejka kontrolna
Naklejka kontrolna
Źródło zdjęć: © WP
23.04.2024 13:57, aktualizacja: 23.04.2024 18:03

Od 2022 roku urzędy rejestrujące pojazdy nie wydają już naklejek kontrolnych. Co jednak z nalepkami, które zostały wydane i przyklejone wcześniej? Nie wszyscy kierowcy są pewni, co z nimi zrobić.

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 4 września 2022 roku, naklejki kontrolne odeszły do lamusa. Oznacza to, że od 5 września urzędy nie mają prawa ich wydawać. Wszystkie zapisy dotyczące wydawania i używania tych naklejek straciły moc prawną, a to oznacza, że zniknęły z ustaw i rozporządzeń. To z kolei oznacza, że naklejki kontrolne przestają istnieć w systemie prawnym.

W internecie pojawiają się jednak różne opinie na ten temat. Niektórzy twierdzą, że jeśli naklejka została wydana przed zmianą prawa, to pojazd z odpowiadającym jej numerem rejestracyjnym musi ją posiadać aż do momentu, gdy zostanie przerejestrowany lub otrzyma nowy numer rejestracyjny. To jednak nie jest prawda.

Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz, działający zgodnie z przepisami, nie ma prawa zapytać, dlaczego na aucie nie ma naklejki kontrolnej. Nie ma bowiem podstawy prawnej, która by wymagała, aby naklejka ta znajdowała się na pojeździe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli więc chcemy zadać pytanie dotyczące naklejki kontrolnej, powinno ono brzmieć odwrotnie: czy mogę nadal mieć naklejkę kontrolną na szybie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Kierowca ma prawo umieszczać na przedniej szybie naklejki i urządzenia, pod warunkiem, że nie ograniczają one pola widzenia. Oznacza to, że naklejka kontrolna, jeśli została prawidłowo umieszczona, może pozostać na szybie. Co więcej, skoro naklejka ta została wydana przed zmianą prawa i istniał obowiązek jej umieszczenia na szybie, to oznacza, że nie ograniczała ona pola widzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)