Najgorsze samochody według TÜV. Dominuje jedna marka

Najgorsze samochody według TÜV. Dominuje jedna marka

Przegląd pojazdu
Przegląd pojazdu
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Marcin Łobodziński
Mateusz Lubczański
29.11.2022 13:46, aktualizacja: 29.11.2022 15:02

Niemiecki TÜV (Technischer Überwachungsverein czyli Stowarzyszenie Inspekcji Technicznej) sprawdził wyniki przeglądów ponad 9,6 mln pojazdów osobowych. Oto, które wypadły najgorzej.

1 / 8

Wyniki coraz gorsze

Zawieszenie
Zawieszenie© Autokult | Autokult

Badania przeprowadzono od lipca 2021 do czerwca 2022. Wyniki są raczej niecodzienne, zwłaszcza dla rynku niemieckiego. Przede wszystkim, co piąty samochód nie przechodzi przeglądu. Rok wcześniej było to "zaledwie" 17,9 proc.

2 / 8

Dacia i VW

Dacia Logan
Dacia Logan© Autokult | Mateusz Lubczański

W grupie wiekowej od 2 do 3 lat najgorzej wypadły Dacie Logan (11,6 proc. negatywów) oraz Docker (10,8 proc.). Tuż za nimi znalazł się Volkswagen Sharan (9,4 proc.). Najlepszy wynik z kolei uzyskał Mercedes Klasy B (2 proc. negatywów).

3 / 8

Tak źle jeszcze nie było

Stare auta w Niemczech oznaczą, że wiek rośnie też wiek importowanych czterech kółek do Polski
Stare auta w Niemczech oznaczą, że wiek rośnie też wiek importowanych czterech kółek do Polski© Autokult | Mariusz Zmysłowski

Co ciekawe, średni wiek pojazdów osobowych w Niemczech rośnie i według Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego (KBA) po raz pierwszy odnotowano wynik 10,1 roku (w 2011 roku było to 8,3 roku). Obecnie 43 proc. wszystkich samochodów w Niemczech ma 10 lub więcej lat.

4 / 8

Duster

Dacia Duster
Dacia Duster© Autokult

W grupie 4-5 lat znów negatywnie wyróżnia się Dacia, tym razem Duster (18 proc. negatywów), ale tuż za nią znajdują się Volkswagen Sharan, jak i BMW serii 2 Active Tourer (16,7 proc.). Najlepiej wypadło Porsche 911 i to ono bryluje w kolejnych, starszych grupach.

5 / 8

Jest i BMW...

BMW serii 5 (F10)
BMW serii 5 (F10)© autokult | Rafał Warecki

W zakresie 6-7 lat pojawienie się samochodów Dacii nie zaskakuje, ale tuż za nimi znajdziemy BMW serii 5/6, które odpada w 23,8 proc. przypadków! Pozytywnie, oprócz 911, wypadło też Suzuki Vitara (7,2 proc.).

6 / 8

oraz Fiat

Fiat Punto
Fiat Punto© Autokult | Mariusz Zmysłowski

W zakresie 8-9 lat, ponownie obok Dacii, znajdziemy Fiata Punto. W tym wypadku aż 31 proc. pojazdów nie uzyskało "pieczątki". Z kolei brylują tutaj takie auta jak Audi TT czy Mercedes SLK. To przyszłe klasyki, więc właściciele starają się utrzymać je w jak najlepszym stanie.

7 / 8

Nie brakuje też aut francuskich...

Renault Clio
Renault Clio© Materiały prasowe | Renault

Dziesięciolatki są reprezentowane dalej przez ten sam koncern. Obok Dacii pojawiają się dwa francuskie twory: Renault Clio (36,4 proc.) oraz Twingo (35,9 proc. negatywów).

8 / 8

...oraz elektryka!

Renault Zoe
Renault Zoe© Autokult | Michał Zieliński

Po raz pierwszy pojawiły się też dane dla elektrycznego Renault Zoe. W przypadku dwulatków mowa o usterkach na poziomie 5,3 proc., w przypadku sześciolatków: 10,6 proc. Co ciekawe, bardzo często odnotowano w nich problemy z hamulcami, co jest typowe dla elektryków. Za hamowanie odpowiada silnik elektryczny, więc są one wykorzystywane w mniejszym stopniu, co owocuje chociażby rdzą.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (216)