Najbogatsi ludzie świata w motobiznesie
Przyglądamy się najbogatszym ludziom na świecie, którzy dorobili się fortun w motobiznesie.
07.03.2014 | aktual.: 08.10.2022 09:36
Nie tak dawno temu prześwietlaliśmy najbogatszych Polaków w branży motoryzacyjnej. Okazało się, że największego majątku na branży ściśle związanej z motoryzacją dorobili się Państwo Olszewscy, produkujący autobusy pod marką Solaris.
Biznesowy magazyn Forbes wycenia ich majątek na blisko miliard złotych. Fortuna godna pozazdroszczenia, którą można dziedziczyć z pokolenia na pokolenie. Jednak łatwo wyobrazić sobie to czym jest nasz polski Solaris w konfrontacji z marką Man, będącą przecież częścią koncernu Volkswagena.
Tam wszędzie są gigantyczne pieniądze, a kiedy jakiekolwiek auto na świecie wyjeżdża z salonu, pęcznieje nie tylko portfel dilera czy importera, ale także właściciela marki, która go wyprodukowała. W branży motoryzacyjnej gigantyczne fortuny są najczęściej dziedziczone, a doskonale wie o tym większość z osób znajdujących się na liście najbogatszych ludzi w tym świecie.
Michael Stoschek - 3,7 miliarda dolarów
Michael Stoschek to bardzo fajny gość. W wieku zaledwie 23 lat w 1971 roku przejął od swojego dziadka Maxa Brose firmę produkującą części samochodowe. Za jego kadencji Brose ewoluowało z lokalnej marki do światowego lidera w zakresie elektrycznych oraz mechanicznych komponentów oraz systemów montowanych w samochodach.
Majątek Michaela Stoscheka oraz jego rodziny wyceniany jest na 3,7 miliarda dolarów. Miłośnicy motoryzacji znają go z innej strony - to właśnie on był pomysłodawcą przywrócenia życia Lancii Stratos
John Elkann - X miliardów dolarów
W przypadku tego gentlemana "X" wcale nie oznacza dziesięciu. Magazyn Forbes nie podjął się próby oceny majątku dziedzica włoskiej rodziny Agnellich, która jest właścicielem holdingu o nazwie Exon.
Exon to jedna z najwięcej wartych firm na świecie, kontrolująca m.in. klub piłkarski Juventus Turyn czy firmę Cushman & Wakefield oraz mająca około 30% udziałów koncernu Fiata. Warto wspomnieć, że John jest perfekcyjnie przygotowany do pełnienia funkcji dyrektora Fiata oraz kierownika funduszu Exon, bowiem w młodości pracował on w wielu zakładach włoskiej firmy, poznając ją od wewnątrz.
Przy okazji Johna warto wspomnieć także o jego bracie, Lapo Elkannie. Lapo bardzo dużo podróżował po świecie, a swego czasu był dyrektorem marketingu Fiata i to on odpowiada za przywrócenie do życia modelu 500. Obecnie Lapo Elkann zajmuje się rozwojem marki Italian Independent.
Bruce Halle - 5 miliardów dolarów
Majątek Państwa Olszewskich wyceniany jest na blisko miliard złotych, czyli mniej więcej 320 milionów dolarów. Bruce Halle, znajdujący się obecnie na 281 miejscu listy najbogatszych ludzi na świecie, może pochwalić się kilkunastokrotnie większą fortuną.
W 1960 roku 30-letni wówczas obywatel stanu Massachusetts otworzył sklep z oponami w Michigan. Biznes zaczął się rozwijać i właśnie tak powstała firma Discount Tire Co., która obecnie zatrudnia ponad 15 tysięcy pracowników i ma 850 punktów w 25 stanach. Majątek Bruce'a wyceniany jest na 5 miliardów dolarów, czyli około 15 miliardów złotych.
Chung Mong-Koo - 6,8 miliarda dolarów
Nazwisko tego gentlemana jest tak samo trudne do wymówienia jak policzenie jego gigantycznej fortuny. 75-letni mieszkaniec Korei Południowej stoi na czele gigantycznej spółki Hyundai Motor Co., która wraz z Kią jest piątym największym producentem samochodów na świecie.
W 2013 roku obie marki sprzedały łącznie ponad 7,5 miliona samochodów, a tak gigantyczny rozwój koncern zawdzięcza właśnie Koreańczykowi. Jeszcze rok temu jego majątek wyceniano na 5,4 miliarda dolarów, przy czym gigantyczny wzrost sprzedaży koreańskich aut i zwiększone zyski Hyundaia doprowadziły do zwiększenia się majątku Chunga Mong-Koo do niemal 7 miliardów dolarów.
Elon Musk - 8,4 miliarda dolarów
Czy ktoś kiedykolwiek słyszał nazwisko Musk? Co więcej, wcześniej pisałem przecież o tym, że większość z fortun w branży motoryzacyjnej jest dziedziczona, co na to 42-letni przedsiębiorca z Los Angeles?
Jego odpowiedzią jest zielona energia oraz nowoczesne rozwiązania. Mówiąc w skrócie Elon Musk jest właścicielem marki Tesla Motors, produkującej gniazdkowozy. W ciągu ostatnich lat wartość tej firmy zwiększyła się o 625%, co w połączeniu z innymi inwestycjami Amerykanina związanego także z inwestycjami w systemy fotowoltaiczne czy loty w kosmos, pozwoliło mu potroić majątek.
Obecnie Elon Musk wyceniany jest na 8,4 miliarda dolarów, przez co zajmuje on 158 miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie.
Klan rodzinny Quandt - 45 miliardów dolarów
Kto rozdaje karty w motobiznesie? Jeszcze godzinę temu obstawiałbym na klany rodzinne związane z Volkswagenem, Porsche, Mercedesem czy Fiatem. Nic bardziej mylnego. Żeby być najbogatszym wcale nie trzeba być największym, a doskonałym przykładem tego jest klan rodziny Quandtów pochodzący zza naszej zachodniej granicy.
Wszystko zaczęło się od niejakiego Herberta Quandta, który jest kolejnym pokoleniem rodziny niemieckich przedsiębiorców, przed laty zajmującej się wydobyciem ropy. Herbert Quandt przed laty był właścicielem 10% udziałów w koncernie Daimler-Benz oraz 30% w BMW. Kiedy pod koniec lat 50. BMW miało problemy i zarząd chciał sprzedać markę Mercedesowi, Quandt odkupił udziały i postanowił na własną rękę ratować markę z Monachium.
W rankingu magazynu Forbes aż trzy najwyższe miejsca zajmują członkowie rodziny zmarłego w 1982 roku Herberta Quandta. Jego żona Johanna ma obecnie 87 lat i zajmuje 82 miejsce w liście najbogatszych ludzi świata. Jej majątek wyceniany jest na 12,8 miliarda dolarów.
Pani Johanna nie jest już związana z zarządem BMW od 1997 roku, jednak nadal posiada 16% akcji koncernu. Przez lata wspierała rozwój nauki za co w 2010 roku została uhonorowana przez niemiecki rząd. Małżeństwo Quandt miało dwoje dzieci, chłopca o imieniu Stefan oraz dziewczynkę, której na imię dano Susanne.
Jak łatwo się domyślić, to właśnie rodzeństwo Stefan Quandt oraz Susanne Klatten (nazwisko po mężu), znajduje się na liście magazynu Forbes na dwóch czołowych miejscach pod względem majątku w branży motoryzacyjnej.
Stefan Quandt ma obecnie 47 lat, a jego majątek wyceniany jest na 14,9 miliarda dolarów, przy czym jego siostra jest o 4 lata starsza, a jej fortuna wynosi 17,4 miliarda dolarów. Co ciekawe, Susanne Klatten klasyfikowana jest także na 49. miejscu na liście najbogatszych ludzi na świecie.
Łącznie klan Quandtów kontroluje blisko 50% udziałów w koncernie BMW, w skład którego wchodzą także marki Rolls-Royce oraz Mini. Sumaryczna wartość ich udziałów w spółkach wynosi około 42 miliardów dolarów.