Poradniki i mechanikaNajbardziej niebezpieczne drogi w Polsce. Zestawienie Yanosika

Najbardziej niebezpieczne drogi w Polsce. Zestawienie Yanosika

Boże Narodzenie i Nowy Rok to okres, w którym kierowcy przemierzają spore dystanse. Nim ruszymy, warto zaplanować trasę, by uniknąć niepotrzebnych zagrożeń. Specjaliści z aplikacji Yanosik na podstawie analizy zgłoszeń użytkowników stworzyli zestawienie najniebezpieczniejszych odcinków dróg.

Jeśli przeliczymy liczbę wypadków na kilometr drogi, najbardziej niebezpieczne okażą się autostrady
Jeśli przeliczymy liczbę wypadków na kilometr drogi, najbardziej niebezpieczne okażą się autostrady
Źródło zdjęć: © fot. Piotr Jedzura/REPORTER/East News
Tomasz Budzik

19.12.2017 | aktual.: 30.03.2023 11:11

  • System Yanosik umożliwia wysyłanie i odbieranie różnego rodzaju ostrzeżeń przez kierowców, w tym również zgłoszeń o kolizjach. Ich autentyczność weryfikowana jest przez kolejnych kierowców przejeżdżających przez dane miejsce, poprzez zatwierdzenie lub odrzucenie wcześniej dodanego komunikatu - mówi Julia Rachwalska z aplikacji Yanosik - W ten sposób jesteśmy w stanie określić lokalizacje, w jakich najczęściej dochodzi do wypadków.

Specjaliści z aplikacji Yanosik przyjrzeli się zgłoszeniom użytkowników o kolizjach z 11 miesięcy 2017 roku z podziałem na konkretne typy dróg. Jak się okazało, najwięcej kolizji zgłoszono na drogach krajowych, następnie na autostradach, a najmniej na drogach ekspresowych. Jeśli jednak dane zostaną przedstawione w przeliczeniu na 1 km, to wyniki analizy zmieniają się diametralnie.

Autostrady najgroźniejsze?

Miano najbardziej niebezpiecznych dróg zyskały autostrady, gdzie kierowcy średnio zgłosili 15 kolizji na 1 km w skali niemal całego roku. Na drugim miejscu uplasowały się drogi ekspresowe z wynikiem 12 kolizji na 1 km. Co może wydać się zaskakujące, najbardziej bezpieczne okazały się drogi krajowe: średnio 4 wypadki na 1 km.

W pierwszej kolejności przeanalizowano liczbę zgłoszonych wypadków na wszystkich autostradach w Polsce. W tej kategorii dróg prym wiedzie autostrada A8. Tam średnio doszło do 31 wypadków w przeliczeniu na 1 km.

Na drugim miejscu uplasowała się autostrada A1 (19 wypadków na 1 km), a następnie autostrada A2 (18 wypadków na 1 km). Najbezpieczniejszą autostradą okazała się A18. Tam użytkownicy aplikacji odnotowali średnio 3 wypadki na 1 km.

Najbardziej niebezpieczne odcinki autostrad
Najbardziej niebezpieczne odcinki autostrad© fot. mat. prasowe/Yanosik

Niebezpieczne ekspresowe

Wśród wszystkich dróg ekspresowych na terenie Polski wytypowanych zostało 10, które odznaczały się największą liczbą wypadków w przeliczeniu na 1 km. Najczęściej do takich zdarzeń dochodziło S86 łączącej Katowice i Sosnowiec. Tam na 1 km drogi zgłoszonych zostało średnio 113 kolizji w ciągu niemal całego roku.

Na drugim miejscu uplasowała się droga ekspresowa S2 w okolicach Warszawy (81 kolizji). Ponadto wśród najniebezpieczniejszych dróg ekspresowych znalazły się: S6 (40 kolizji), S79 (24 kolizje), S7 (18 kolizji), S74 (15 kolizji), S1 (12 kolizji)), S12 (11 kolizji), S52 (11 kolizji)) oraz S8 (S10 kolizji).

Najbardziej niebezpieczne odcinki dróg ekspresowych
Najbardziej niebezpieczne odcinki dróg ekspresowych© fot. mat. prasowe/Yanosik

Co na drogach krajowych?

Szczegółowo przeanalizowane zostały również drogi krajowe na terenie całej Polski. Spośród wszystkich tras wytypowanych zostało 10, które odznaczały się największą liczbą kolizji w skali kraju. Na drodze krajowej nr 86 odnotowano średnio 52 wypadki na 1 km, co zakwalifikowało ją na pierwsze miejsce niechlubnego rankingu.

Z wynikiem 41 wypadków w przeliczeniu na 1 km drugie miejsce zajęła droga nr 97, a 21 kolizji na 1 km odnotowano na drodze krajowej nr 1, co dało jej 3 miejsce na liście. Trasami, które znalazły się w pierwszej "dziesiątce" najbardziej wypadkowych są też: 98 (24 kolizje), 7 (16 kolizji), 81 (16 kolizji), 80 (13 kolizji), 47 (13 kolizji), 85 (12 kolizji) oraz 2 (11 kolizji).

Najbardziej niebezpieczne odcinki dróg krajowych
Najbardziej niebezpieczne odcinki dróg krajowych© fot. mat. prasowe/Yanosik

Wyliczenia Yanosika są interesujące i mogą być pomocne podczas planowania trasy wyjazdu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że gdyby w zestawieniu wzięto pod uwagę natężenie ruchu na drogach, sytuacja mogłaby przedstawiać się jeszcze inaczej. Klasyfikacja najbardziej niebezpiecznych dróg może zależeć od przyjętej metodologii badań.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)