Nadchodzą podwyżki. Ekspert: "wydaje się, że to jest koniec dobrych wiadomości"

Nadchodzą podwyżki. Ekspert: "wydaje się, że to jest koniec dobrych wiadomości"

Tankowanie będzie coraz droższe pomimo obniżki VAT
Tankowanie będzie coraz droższe pomimo obniżki VAT
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
07.02.2022 07:52, aktualizacja: 14.03.2023 13:26

Średnie ceny paliw w tygodniu, w którym nastąpiła obniżka VAT-u, wynosiły 5,19 zł i 5,28 zł odpowiednio za litr benzyny i diesla. Ekspert jednak studzi emocje i mówi, że na tym koniec dobrych wiadomości. Najbliższe prognozy mówią o sporych podwyżkach.

Sytuacja międzynarodowa jest na tyle napięta, że ceny będą rosnąć i to nie o kilka, a nawet o kilkanaście groszy. Według eksperta paliwowego e-petrol benzyna może kosztować nawet 5,31 zł/litr, a olej napędowy 5,41 zł/litr. Oznacza to odpowiednio ceny netto na poziomie 4,92 i 5,01 zł.

Gdyby nie obniżony VAT, paliwa mogłyby więc już kosztować nawet ponad 6 zł za litr. Po przeliczeniu cen netto przez 23-procentowy VAT ceny wynosiłyby 6,05 zł dla benzyny i aż 6,16 zł za litr oleju napędowego.

Wszystko wskazuje na to, że obniżka VAT-u od 1 lutego zbiegła się z dużym wzrostem cen paliw na rynku, którego wielu nie odczuło. Odczuli je jedynie przedsiębiorcy, zwłaszcza ci, którzy tankują ciężarówki.

Kolejne wzrosty będą jeszcze mydliły oczy kierowców, że wszystko jest w porządku, jednak przeliczenie cen netto przez stary VAT daje już niepokojący obraz rynku. Przypominam jednak, że 23-procentowy VAT powróci 1 sierpnia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)