Naciskasz guzik przy przejściu. Urządzenie ma dodatkową funkcję

Przejście dla pieszych w Warszawie
Przejście dla pieszych w Warszawie
Źródło zdjęć: © money.pl | Rafał Parczewski

07.08.2023 19:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Panele do wywołania zielonego światła, które zwykle znajdują się przy sterowanych sygnalizacją świetlną przejściach dla pieszych, pełnią więcej funkcji, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Oprócz oczywistego zadania umożliwienia pieszym bezpiecznego przekroczenia jezdni, te urządzenia mają również ukrytą funkcję, która nie jest powszechnie znana.

W Warszawie funkcjonuje innowacyjna sygnalizacja świetlna, która wyświetla odpowiedni kolor światła bezpośrednio przy stopach przechodniów. Jednak nawet standardowe przejścia dla pieszych wyposażone są w dodatkowe funkcje, które mogą nie być na pierwszy rzut oka oczywiste. Jak podaje serwis boop.pl, pod panelem, który jest odpowiedzialny za uruchomienie zielonego światła, znajduje się specjalny przycisk, który wibruje.

Mimo że na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że ten przycisk służy do natychmiastowego wywołania zielonego światła, jego prawdziwe przeznaczenie jest inne. Jest to urządzenie zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach niewidomych. Gdy światło dla pieszych jest czerwone, przycisk pozostaje nieruchomy. Jednak gdy światło zmienia się na zielone, przycisk zaczyna wibrować. Ta funkcja ma na celu ułatwienie poruszania się osobom niewidomym.

Dodatkowo, na boku urządzenia znajduje się rysunek przedstawiający przejście dla pieszych. Na nim zaznaczone są zarówno pasy ruchu, jak i ewentualne wyspy dzielące przejście dla pieszych, potocznie nazywane "zebrą".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)