Manualna skrzynia biegów umiera. Większość nabywców Toyoty GT86 wybiera automat

Przed dziesięcioma laty była niemal standardem. Dziś ręczną skrzynię biegów wypiera automatyczna, która już przed laty zadomowiła się m.in. w USA. Tam nawet samochody o sportowym zacięciu częściej wybierane są z automatem.

Krótki skok lewarka i zdecydowane działanie sprzęgła. To lubimy w sportowych autach
Krótki skok lewarka i zdecydowane działanie sprzęgła. To lubimy w sportowych autach
Źródło zdjęć: © mat. pras.
Tomasz Budzik

03.06.2019 | aktual.: 28.03.2023 10:49

W USA samochody z manualną skrzynią biegów mają status egzotyki. Jest tak nawet w przypadku aut o sportowym charakterze i innym niż amerykański rodowodzie.

Jak informuje serwis carscoop.com, w 2018 r. tylko 1 proc. sprzedawanych za oceanem egzemplarzy Toyoty Corolli było wyposażonych w manualną skrzynię biegów. W przypadku Yarisa odsetek ten wyniósł 5 proc. Co jednak najbardziej zaskakujące, jedynie 33 proc. spośród sprzedanych w USA w 2018 r. sztuk Toyoty GT86 wyjechało z salonu z manualną przekładnią. W przypadku samochodu, który zmianę biegów oferuje jako część przyjemności z jazdy, jest to zaskakująco mały odsetek.

Jak jest w Europie? Na Starym Kontynencie około 80 proc. samochodów kupowanych jest z manualną skrzynią biegów. W przypadku wspomnianej wyżej Toyoty odsetek ten jest znacznie niższy. Jak w kwietniu informował europejski oddział koncernu, w pierwszym kwartale 2019 r. aż 51 proc. sprzedanych w Europie Toyot miało napęd hybrydowy, a więc i automatyczną skrzynię biegów.

Na europejskim rynku popularność automatycznych przekładni po prostu musi rosnąć. Po pierwsze rośnie liczba pojazdów hybrydowych. Po drugie coraz popularniejszy staje się aktywny tempomat, a od maja 2022 r., gdy obowiązkowe staną się systemy zapobiegające zderzeniom czołowym, dodanie tej funkcjo do auta, które posiada już czujniki stanie się formalnością, a nie jak dziś, drogą opcją. Adaptacyjny tempomat ma oczywiście sens przede wszystkim z automatem, co przełoży się na jego popularność.

Niebawem również w Europie ręczne skrzynie biegów będą ciekawostką. Póki co, cieszmy się jazdą w starym dobrym stylu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)