Ma prawie 130 lat i właśnie przeszedł przegląd. Niemiecki, ten surowy

Benz Victoria
Benz Victoria
Źródło zdjęć: © TUV NORD | TUV NORD
Mateusz Lubczański

02.05.2023 13:31, aktual.: 02.05.2023 15:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prawdopodobnie najstarszy samochód w Niemczech właśnie przeszedł przegląd. I choć dalej jest dziarski i może nawijać kilometry, ma pewne ograniczenia.

Prawie 130-letni Benz Victoria otrzymał naklejkę kontrolną i może dalej poruszać się po drogach. To egzemplarz nr 99, który został sprzedany Alexandrowi Gütermanowi osobiście przez Carla Benza. Plotki mówią, że ten samochód "zaliczył" pierwszy mandat za przekroczenie prędkości w 1895 roku, choć oficjalnie ten tytuł został przyznany Anglikowi Walterowi Arnoldowi, który gnał 13 km/h w strefie, gdzie można było jechać tylko 3 km/h.

Benz Victoria to pierwsza konstrukcja pana Benza z czterema kołami. Ma jednocylindrowy silnik o pojemności 1720 cm3 (!), który generuje skromne 3 KM (pod koniec produkcji wyciągano już 6 KM). Pozwala to rozwijać prędkość maksymalnie 18 km/h. Takie osiągi nie powstrzymały np. Theodora von Liebiga, który taką maszyną pokonał trasę liczącą 939 km.

Obecnie jednak Benz Victoria nie może poruszać się po zmroku – ma przecież świeczki zamiast współczesnych "ledów", a zamiar skrętu należy sygnalizować lizakiem, który musi być zawsze na pokładzie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)