Korytarz życia i jazda na suwak. Sejm uchwalił zmianę przepisów

Korytarz życia i jazda na suwak. Sejm uchwalił zmianę przepisów

Przepisy o korytarzu ratunkowym funkcjonują w wielu europejskich krajach.
Przepisy o korytarzu ratunkowym funkcjonują w wielu europejskich krajach.
Źródło zdjęć: © Tomasz Budzik
Tomasz Budzik
16.10.2019 20:45, aktualizacja: 22.03.2023 17:42

Aż 415 posłów poparło nowelizację przepisów, która wprowadza obowiązek jazdy na suwak i tworzenia korytarza życia w razie zatoru. Nowe prawo ma zmienić oblicze podróżowania po polskich drogach.

Kierowców czekają dwie ważne zmiany w przepisach. Zgodnie z przegłosowaną w Sejmie nowelizacją kierowcy poruszający się po drogach mających przynajmniej dwa pasy ruchu w jednym kierunku w razie napotkania utrudnień będą mieli obowiązek utworzenia tak zwanego korytarza życia. Chodzi o wygospodarowanie przestrzeni na jezdni, która będzie umożliwiała służbom ratowniczym szybkie i bezpieczne dotarcie do potencjalnych ofiar zdarzenia drogowego.

W myśl nowelizacji kierowcy, tworząc korytarz życia, będą posługiwać się zasadą analogii do palców prawej dłoni. Jeśli droga ma więcej niż dwa pasy w jednym kierunku, kierowcy jadący skrajnym lewym pasem będą zobowiązani zjechać do lewej krawędzi jezdni (analogia do kciuka). Pozostali zmotoryzowani zjadą do prawej strony swojego pasa. W ten sposób utworzony zostanie korytarz dla służb ratowniczych.

Kolejną ważną zmianą będzie wprowadzenie obowiązkowej jazdy na suwak. Chodzi o zachowanie kierowców w miejscu, gdzie droga ulega zwężeniu. Dziś pierwszeństwo jest po stronie tych kierowców, których pas jest kontynuowany. Tylko od ich kultury zależy to, czy wpuszczą zmotoryzowanych czekających na zanikającym pasie.

Przyswojenie nowych zasad nie będzie łatwe
Przyswojenie nowych zasad nie będzie łatwe© materiały prasowe

Po zmianach kierujący na pasie kontynuowanym będzie zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa jednemu kierowcy pojazdu z zanikającego pasa. Ruch ma odbywać się w sposób naprzemienny, co ma zapewnić większą płynność i skrócić korki przed zwężeniem.

Początkowo mówiło się o wprowadzeniu zmian w przepisach przed 1 listopada. Uchwalone przez Sejm zmiany wejdą jednak w życie 21 dni po ich ogłoszeniu, co oznacza, że w dniu Wszystkich Świętych, gdy natężenie ruchu jest szczególnie duże, pojedziemy po staremu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)