Kolejny upadek marki Saab [aktualizacja]
Wkrótce aktywa Saaba mogą zostać wyprzedane.
30.08.2014 | aktual.: 08.10.2022 09:06
Obecnie właścicielem Saaba jest National Electric Vehicles Sweden (NEVS). Firma pod koniec 2013 r. uruchomiła produkcję modelu 9-3 Aero w fabryce Trollhättan.
Od kilku miesięcy pojawiają się informacje o kłopotach finansowych marki Saab oraz NEVS. Na jakiś czas zawieszono wytwarzanie 9-3.
W tym tygodniu firma NEVS wystąpiła z wnioskiem do sądu w szwedzkim Vänersborgu o ochronę Saaba przed upadłością. Przedsiębiorstwo twierdził, że planuje restrukturyzację i rozmawia z "dwoma globalnymi producentami samochodów" w sprawie współpracy.
NEVS podaje, że większość z 900. dostawców zgodziło się poczekać na rozwiązanie sytuacji. Większość, ale nie wszyscy. Przykładowo firma Labo Test wniosła do sądu sprawę o zwrot 16 320 euro. Skoro Saab nie jest w stanie zapłacić takich pieniędzy, nie jest to dobry znak.
Sąd w Vänersborg odrzucił wniosek NEVS o ochronę producenta przed upadłością argumentując to tym, że nie przedstawiono wiarygodnych dowodów na to, iż Saab może otrzymać zastrzyk pieniędzy od potencjalnego inwestora. Taka decyzja otwiera drogę Szwedzkiemu Urzędowi Skarbowemu do rozpoczęcia wyprzedaży aktywów Saaba. Przedstawiciele National Electric Vehicles Sweden zapowiedzieli apelację.
[aktualizacja 30 sierpnia]
Sąd przychylił się do wniosku apelacyjnego NEVS i objął ochroną Saaba. Według Agencji Reutera producent z siedzibą w Trollhättan zalega dostawcom 400 mln koron szwedzkich (ponad 183 mln zł).
Rzecznik Saab AB (firmy z branży zbrojeniowej, do której należą prawa do używania marki Saab) powiedział szwedzkiemu dziennikowi Dagens Industri, że NEVS może stracić pozwolenie na korzystanie z nazwy Saab. NEVS twierdzi, że uda się dojść do porozumienia z Saab AB, gdy sytuacja finansowa ulegnie poprawie.