Kolejek do zmiany opon na razie nie będzie. Ale nie ma co czekać na śnieg

Kolejek do zmiany opon na razie nie będzie. Ale nie ma co czekać na śnieg

Wymiana opon
Wymiana opon
Źródło zdjęć: © Autokult | Filip Blank
Tomasz Budzik
08.10.2023 13:55, aktualizacja: 08.10.2023 14:39

Biały puch ma szansę rozgościć się w Polsce dopiero w styczniu. Tak przynajmniej przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla kierowców oznacza to więcej czasu na zmianę opon, ale nie należy z tym czekać do ostatniej chwili.

"Po wyjątkowo ciepłym październiku, listopad prawdopodobnie będzie w normie temperaturowej dla tego miesiąca" – powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski. Według prognoz instytutu, w listopadzie prawdopodobnie przekroczona zostanie przeciętna suma opadów dla tego miesiąca. Zdaniem IMGW są duże szanse, że będzie tak w całym kraju. Co będzie dalej?

"W przypadku grudnia od dłuższego czasu wyliczenia nasze i innych ośrodków badawczych, które monitorują dane pogodowe, są zgodne: temperatury będą powyższej średniej" – przekazał Walijewski. Prognozowana jest średnia temperatura dodatnia. Jak jednak zastrzegł rzecznik, nie wyklucza to pojawiania się przymrozków. Dodał, że utrzymać ma się wysoki poziom opadów, ale ze względu na temperatury, będą to przede wszystkim deszcze. Większe szanse na opady śniegu i jego utrzymywanie się są dopiero po nowym roku.

Co taka prognoza oznacza dla kierowców? Przede wszystkim wiele wskazuje na to, że sezon wymiany ogumienia będzie tym razem wydłużony. Część kierowców zwyczajowo pojawi się w zakładach wulkanizacyjnych na przełomie października i listopada. Wielu jednak uważnie obserwować będzie pogodę i wydłużać czas używania opon letnich. Byle nie zanadto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eksperci od lat mówią, że gdy temperatura spada poniżej 6 stopni Celsjusza, czas na zmianę ogumienia. Testy przeprowadzone w 2021 r. przez Tyre Review pokazują, że w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza na mokrej nawierzchni letnie opony tracą swoją przewagę nad zimowymi. Potem im jest zimniej, tym większa jest różnica skuteczności na korzyść ogumienia zimowego.

Kierowcy nie powinni więc traktować długoterminowej prognozy IMGW jako zachęty do odłożenia wymiany opon na grudzień czy nawet styczeń. Zimowe opony warto założyć już wtedy, gdy zaczną zagrażać nam nocne przymrozki, a temperatura w ciągu dnia nie będzie sięgała 10 stopni Celsjusza.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)