Kierowcy ciężarówek jak zombie. Przez 9 proc. czasu jazdy mogą nie patrzyć na drogę

Kierowcy ciężarówek jak zombie. Przez 9 proc. czasu jazdy mogą nie patrzyć na drogę

Kontrola ciężarówek
Kontrola ciężarówek
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | GITD
Tomasz Budzik
30.10.2022 15:36

Można było podejrzewać, że jest źle, ale rzeczywistość wykracza poza wyobrażenia. Według francuskich specjalistów zakresu bezpieczeństwa kierowcy ilość czasu, który kierowcy ciężarówek poświęcają swoim telefonom, jest po prostu porażająca.

Francuska organizacja ASFA przedstawiła wyniki swoich badań dotyczących korzystania z telefonów komórkowych przez zawodowych kierowców podczas jazdy na autostradach. Wyniki sprawiają, że można inaczej zacząć patrzeć na sytuację na drogach. Według Francuzów kierujące ciężarówkami osoby korzystały z telefonu średnio 10 razy w ciągu godziny. Średni czas używania komórki wyniósł 32 sekundy.

Jak wynikało z obserwacji, podczas korzystania z telefonów kierujący nie patrzyli na drogę przez czas od 2,4 do 7 s. W praktyce oznacza to, ze przy prędkości 90 km/h bez żadnej kontroli sytuacji na drodze przejeżdżali oni od 60 do 175 m. Według ASFA po telefon sięga co siódmy kierowca ciężarówki i co dwunasty kierowca samochodu osobowego.

Co ciekawe, z obserwacji Francuzów wynika, że także w przypadkach, gdy telefon jest zamontowany w uchwycie na desce rozdzielczej, kierowcy są skłonni do korzystania z urządzenia z podobną częstotliwością i przez porównywalny czas. To ważne, bo w części krajów – w tym w Polsce – przepisy zakazują trzymania telefonu w dłoni, ale obsługa aparatu zamocowanego na desce rozdzielczej nie jest już wbrew prawu. Powinien jednak działać rozsądek.

Zdaniem przedstawicieli ASFA korzystanie z telefonów jest jednym z najważniejszych czynników powodujących kolizje na francuskich autostradach. W Polsce świadomość na ten temat jest wciąż zbyt mała, a policyjne dane mogą nie odzwierciedlać prawdziwej skali zagrożenia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)