Kiedy powstanie samochód elektryczny o zasięgu 1000 km? Toyota podała datę
21.10.2023 13:05, aktual.: 17.01.2024 15:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dwie firmy - Toyota i Idemitsu - podpisały strategiczną umowę dotyczącą masowej produkcji innowacyjnych akumulatorów ze stałym elektrolitem, który ma zrewolucjonizować elektromobilność. Samochody mają bez problemu pokonywać dystanse 1000 km na jednym ładowaniu. Podano nawet datę.
Partnerstwo obu japońskich firm skupia się na opracowaniu baterii ze stałym elektrolitem o wysokiej pojemności i wydajności. Firmy planują komercjalizację tego rozwiązania w latach 2027-2028.
Akumulator wykonany w technologii stałych elektrolitów siarczkowych jest uważany za przełomowy krok w kontekście przyszłości aut elektrycznych. Innowacyjny budulec charakteryzuje się elastycznością, jest odporny na uszkodzenia powstające w wyniku wielokrotnego ładowania i rozładowywania się akumulatora.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Akumulatory siarczkowe są mniejsze, a zarazem wydajniejsze. Ponadto mają być tańsze w produkcji niż obecnie stosowane litowo-jonowe. Dzięki nim łatwiej będzie skonstruować mały samochód o dużym zasięgu, auto sportowe albo długodystansowy pojazd dostawczy, który w razie rozładowania da się naładować w ciągu kilkunastu minut.
Wdrożenie, masowa produkcja, potem komercjalizacja
Współpraca Toyoty z Idemitsu ma być podzielona na trzy etapy. Pierwsza faza obejmie rozwój akumulatorów i przygotowanie instalacji pilotażowej. Według wcześniejszych informacji faza badań i rozwoju ma się zakończyć w 2026 roku.
W fazie drugiej, Idemitsu przygotuje się do produkcji stałych elektrolitów siarczkowych, a Toyota skoncentruje się na przystosowaniu baterii do samochodów. Wprowadzenie pierwszego takiego auta na rynek ma mieć miejsce w latach 2027-2028. Ostatecznym celem, czyli faza trzecia, jest masowa produkcja i komercjalizacja tej technologii na szeroką skalę.