Karetki widoczne z daleka. Ministerstwo wraca do pomysłu sprzed lat

Karetki widoczne z daleka. Ministerstwo wraca do pomysłu sprzed lat21.04.2021 07:24
Żółte karetki już pojawiają się na polskich drogach. To jednak efekt dowolności, a nie uregulowania przepisami.
Żółte karetki już pojawiają się na polskich drogach. To jednak efekt dowolności, a nie uregulowania przepisami.
Źródło zdjęć: © Krzysztof Zatycki/NurPhoto via Getty Images

Z ulic znikną białe ambulanse. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia został skierowany do konsultacji. Zmiana podyktowana jest ujednoliceniem floty Państwowego Ratownictwa Medycznego, ale podobny krok widzieliśmy już w przypadku pojazdów policji.

Obecnie w przypadku kolorystyki samochodów ratownictwa panuje swego rodzaju misz-masz. Karetki są białe lub żółte, brakuje jednolitego projektu graficznego, który nie pozostawiałby wątpliwości co do przeznaczenia pojazdu. Resort zdrowia chce to zmienić. Samochody transportujące pacjentów mają być żółte, a na dostosowanie się do wymagań przewidziano okres przejściowy kończący się 31 grudnia 2029 roku.

Jeszcze w 2019 roku pojawił się podobny dotyczący karetek pomysł, który zaginął w drodze legislacyjnej. Wówczas przewidywał on okres przejściowy kończący się rok wcześniej. Podobne malowanie obowiązkowe jest np. w Niemczech. Co ciekawe, również radiowozy miały doczekać się odblaskowych barw - swego czasu widzieliśmy nawet projekty - lecz ostatecznie odpowiednie zapisy nie znalazły się w rozporządzeniu.

Projekt rozporządzenia zmienia również elementy umundurowania ratowników. Dotychczas stosowaną koszulę zastąpi się bluzą ze wzmocnionej tkaniny, nie będzie też obowiązku wykorzystywania czapki letniej. Pojawią się tez oznaczenia funkcji - jak w innych służbach. Mają być one noszone po lewej i prawej stronie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)