Nowe barwy radiowozów już w planach. Będą żółte pasy jak w Wielkiej Brytanii

Nowe barwy radiowozów już w planach. Będą żółte pasy jak w Wielkiej Brytanii

Polskie radiowozy ubrane w żółte odblaski po raz pierwszy pokazano w 2019 roku.
Polskie radiowozy ubrane w żółte odblaski po raz pierwszy pokazano w 2019 roku.
Źródło zdjęć: © fot. Mateusz Lubczański
Aleksander Ruciński
24.07.2020 11:56, aktualizacja: 22.03.2023 10:48

Napis "pomagamy i chronimy" to niejedyna nowość związana z barwami radiowozów polskiej policji. W planach - choć będzie to później - jest bowiem też inne malowanie wykorzystujące żółte odblaski. Dzięki takiemu zabiegowi policyjne pojazdy mają być lepiej widoczne i łatwiej rozpoznawalne.

O haśle "pomagamy i chronimy", które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury opublikowanym 13 lipca 2020 roku ma w przyszłości pojawić się na polskich radiowozach, pisaliśmy już jakiś czas temu. Podobnie jak o policyjnej gwieździe umieszczonej na przodzie, w którą wkomponowany zostanie numer alarmowy 112.

Regulacja na razie znajduje się w fazie opiniowania i wejdzie w życie 14 dni po jej ogłoszeniu. Okazuje się jednak, że to nie koniec nowości. W przyszłości bowiem planowane są kolejne zmiany legislacyjne pozwalające wykorzystywać policji żółte, odblaskowe barwy.

Potwierdził to rzecznik prasowy KGP insp. Mariusz Ciarka: "W dalszych planach jest wyposażanie pojazdów w żółte elementy odblaskowe w celu zwiększenia bezpieczeństwa Policjantów i zwiększenia rozpoznawalności policyjnych radiowozów oznakowanych. Należy jednak pamiętać, że będzie to wymagało wprowadzenia kolejnych zmian w przepisach."

Propozycja nowego malowania radiowozów
Propozycja nowego malowania radiowozów© Fot. Mateusz Lubczański

Warto zauważyć, że wstępne projekty wykorzystujące żółte odblaski zostały przedstawione już w maju 2019 roku podczas targów dla służb policyjnych. Prototypowe malowanie przygotowane przez Komendę Główną Policji i Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny PIMOT przypomina nieco barwy wykorzystywane m.in. przez brytyjską policję.

Czy nowe radiowozy będą wyglądały identyczne jak egzemplarze pokazowe zaprezentowane w ubiegłym roku? Tego jeszcze nie wiemy. Pewnym jest jednak, że zmiany nie nadejdą szybko. Wcześniej musi bowiem dojść do ponownego procesu legislacyjnego i zakupu kolejnych radiowozów.

Trzeba także zaznaczyć, że nowa kolorystyka przewidziana jest wyłącznie dla najnowszych pojazdów policji. Starsze będą służyć ubrane w barwy wykorzystywane dotychczas, co może i spowoduje pewne niespójności w wizerunku policji, lecz pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy w stosunku do sytuacji zmiany malowania całej wykorzystywanej floty.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)