Policja testuje nowe malowania radiowozów. Mamy pierwsze zdjęcia

Proponowane malowanie przypomina to z brytyjskich radiowozów
Proponowane malowanie przypomina to z brytyjskich radiowozów
Źródło zdjęć: © Fot. Mateusz Lubczański
Michał Zieliński

08.05.2019 13:45, aktual.: 28.03.2023 11:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polskie radiowozy mogą wkrótce stać się bardziej widoczne. Znane już srebrno-niebieskie malowanie może zostać uaktualnione o elementy odblaskowe. Pierwsze auta z prototypowym wzorem zostały zaprezentowane podczas targów dla służb policyjnych.

Od 8 do 10 maja w Warszawie trwają międzynarodowe targi techniki i wyposażenia służb policyjnych oraz formacji bezpieczeństwa państwa. Pod tą zawiłą nazwą kryje się wystawa kierowana dla polskich i europejskich służb policyjnych. Właśnie tam zostały zaprezentowane radiowozy oklejone prototypowym malowaniem przygotowanym przez Komendę Główną Policji i Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny PIMOT.

Proponowane malowanie polskich radiowozów
Proponowane malowanie polskich radiowozów© Fot. Mateusz Lubczański

Na ten moment jest to projekt badawczy, ale nie można wykluczać, że w przyszłości tak właśnie będą wyglądać pojazdy policyjne. Na pierwszy rzut oka przypominają auta używane przez mundurowych w Wielkiej Brytanii. Do tradycyjnego, srebrno-niebieskiego malowania dodano elementy odblaskowe. Pomysł jest prezentowany na motocyklu Hondy oraz trzech samochodach: Kii Ceed, Oplu Astrze oraz Mercedesie Sprinterze.

"Celem modernizacji oznakowania jest zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonariuszy i innych uczestników ruchu drogowego poprzez poprawę widoczności pojazdu policyjnego w każdych warunkach drogowych i oświetleniowych" - czytamy na tabliczce opisującej projekt. "Opracowany wzór oznakowania ułatwi identyfikację pojazdu policyjnego dzięki dodatkowym charakterystycznym elementom odblaskowym naniesionym na obrysowe częsci nadwozie" - widnieje w dalszej części opisu.

Nowe malowanie nie tylko na samochodach, ale też motocyklach
Nowe malowanie nie tylko na samochodach, ale też motocyklach© Fot. Mateusz Lubczański

Srebrne radiowozy pojawiły się w polskiej policji stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku. Wcześniej auta były granatowe i miały białe akcenty. Zmiana wiązała się bezpośrednio z członkostwem w Unii Europejskiej, która chciała, by w każdym kraju radiowozy były tego samego koloru.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/6]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)