Kara za niezłożenie PCC-3 po zakupie pojazdu. Od 2021 r. będzie jeszcze wyższa

Kara za niezłożenie PCC‑3 po zakupie pojazdu. Od 2021 r. będzie jeszcze wyższa

Ubezpieczenie i przerejestrowanie to nie wszystko. Nabywca może być zobowiązany do wypełnienia deklaracji dla urzędu skarbowego
Ubezpieczenie i przerejestrowanie to nie wszystko. Nabywca może być zobowiązany do wypełnienia deklaracji dla urzędu skarbowego
Źródło zdjęć: © Tomasz Budzik
Tomasz Budzik
15.09.2020 12:48, aktualizacja: 22.03.2023 10:16

Rząd zdecydował o podniesieniu minimalnego wynagrodzenia na 2021 r. Oznacza to, że wyższe będą również kary za niedopełnienie obowiązku podatkowego po zakupie pojazdu.

Brak znajomości prawa nie zwalnia z odpowiedzialności za jego nieprzestrzeganie. Ta sama zasada tyczy się daniny należnej po zakupie używanego pojazdu. W takim przypadku nowy właściciel jest zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilno-prawnych związanych z zawieraniem umów sprzedaży czy zamiany rzeczy. W ciągu 14 dni od zawarcia umowy należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym deklarację PCC-3. Obowiązek taki nie zachodzi, jeśli pojazd kupuje się od firmy lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Niedopełnienie obowiązku zapłaty daniny może zakończyć się nałożeniem na nowego właściciela pojazdu mandatu karno-skarbowego. Jego wysokość jest zależna od minimalnej pensji w danym roku. Jak ogłosił rząd, w 2021 r. będzie ona wynosiła 2800 zł brutto. Wysokość mandatu karno-skarbowego zależy od decyzji urzędnika, a kwota ta zawiera się w przedziale od 10 proc. minimalnej pensji brutto do jej 20-krotności. W 2021 r. będzie to więc od 280 aż do 56 tys. zł.

Co zrobić, by uniknąć kary? Po zakupie pojazdu należy wypełnić deklarację PCC-3 i złożyć ją we właściwym urzędzie skarbowym, nie przekraczając terminu 14 dni od podpisania umowy z poprzednim właścicielem. Podstawą do wyliczenia należności podatku jest cena wpisana w umowie. Jej zaniżenie może jednak skończyć się wezwaniem do urzędu w celu skorygowania deklaracji. Urzędnik wyliczy wówczas wartość samochodu na podstawie rynkowej średniej.

Podatek od czynności cywlino-prawnych wynosi 2 proc. wartości zakupionej rzeczy. Z obowiązku uiszczenia opłaty zwolnieni są nabywcy pojazdów, których wartość nie przekracza 1000 zł. Podatku nie płaci się również, jeśli samochód został zakupiony na użytek osoby niepełnosprawnej.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)