Jak wykupić samochód z leasingu – czy w 2024 roku w życie wchodzą nowe akty prawne? Odpowiadamy!

Wejście w życie Polskiego Ładu miało wpływ na wiele aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Jednym z nich jest kwestia wykupu przedmiotu leasingu po jego zakończeniu. Sprawdźmy, jak wykupić samochód z leasingu zgodnie z przepisami w 2024 roku.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

02.02.2024 11:07

Leasing operacyjny i wykup prywatny: co się zmieniło? 

Do 1 stycznia 2022 roku sytuacja przedsiębiorców korzystających z leasingu, np. samochodu osobowego (którzy chcieli następnie przenieść pojazd do majątku prywatnego i dokonać jego sprzedaży) była bardzo korzystna. Wystarczyło odczekać 6 miesięcy, aby nie wiązało się to z powstaniem przychodu, który podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wykup samochodu po leasingu przez osobę prywatną cieszył się więc sporą popularnością i pozwalał na uzyskanie oszczędności.

Polski Ład wprowadził jednak istotną zmianę w przepisach. Taka forma wykupu co prawda nadal jest możliwa, jednak od 1 stycznia 2022 roku, aby uniknąć podatku, należy odczekać aż 6 lat. Co więcej: nowelizacja dotyczy także umów leasingowych zawartych wcześniej, ale kończących się już po tej dacie.

Podsumowując: leasing operacyjny i wykup prywatny nadal są możliwe, ale sprzedaż przed upłynięciem 6 lat będzie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku.

Jak wykupić samochód z leasingu? 

Poprawne rozliczenie leasingu nie jest trudne, ale warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które pomogą Ci uniknąć błędów formalnych – przeczytaj na firmove.pl jak wykupić samochód z leasingu. Dzięki temu dowiesz się, jak wyglądają aktualne przepisy. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z ekspertami.

Nadal masz dwie możliwości wykupu:

●     Wykup auta z leasingu na firmę: samochód może wejść do majątku Twojego przedsiębiorstwa, a to oznacza także dodatkowe korzyści w postaci odpisów amortyzacyjnych. Ostatnią ratę księgujesz jako koszt uzyskania przychodu, a pojazd umieszczasz w środkach trwałych.

●     Wykup samochodu na cele prywatne: wykup samochodu po leasingu przez osobę prywatną oznacza, że nie możesz uznać ostatniej raty za koszt uzyskania przychodu, a pojazd nie trafi do środków trwałych działalności.

Zwróć uwagę na kwotę wykupu

Wysokość wykupu ma decydujący wpływ na opłacalność poszczególnych scenariuszy. Niski wykup oznacza niższy koszt uzyskania przychodu, jaki możesz rozliczyć, jeśli zdecydujesz się na wykup auta z leasingu na firmę. Wiąże się to również z niższą wartością początkową, którą możesz amortyzować. Taki wariant może okazać się gorszym rozwiązaniem, jeśli zamierzasz sprzedać auto przed upływem 6 lat. Z drugiej strony będzie lepszym pomysłem, jeśli zdecydujesz się używać pojazd w celach prywatnych.

Wyższa kwota wykupu pozwoli Ci uzyskiwać wyższy odpis amortyzacyjny i ma znaczenie, jeśli zamierzasz szybko sprzedać auto w ramach działalności. Poniesione koszty uzyskania przychodu dają możliwość obniżenia podatku należnego z tytułu sprzedaży pojazdu. Zwróć uwagę, że w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie masz możliwości zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodu czy dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Planujesz leasing? Dobrze się zastanów 

Jak widzisz, przepisy zmieniły się w znacznym stopniu i od czasu nowelizacji nie uległy zmianie. Nadal przedsiębiorcy, którzy decydują się na wykup z leasingu do majątku prywatnego, muszą więc liczyć się z długim oczekiwaniem, zanim sprzedaż nie będzie wiązała się z obowiązkiem podatkowym. Ale leasing operacyjny wciąż może być dobrym pomysłem. Jeśli rozważasz ten model finansowania, weź pod uwagę dostępne możliwości i określ kwotę wykupu oraz okres leasingu w taki sposób, aby odpowiadały potrzebom Twojej działalności.

Źródło artykułu:WP Autokult
informacjewykupsamochód
Wybrane dla Ciebie