Poradniki i mechanikaJak rozpoznać nieoznakowany radiowóz? Różni się kilkoma detalami

Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz? Różni się kilkoma detalami

Nieoznakowany radiowóz
Nieoznakowany radiowóz
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | KGP Gorzów
Marcin Łobodziński

30.01.2024 07:40, aktual.: 30.01.2024 11:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nieoznakowane radiowozy policji sieją postrach na drogach wśród kierowców. Jak je rozpoznać?

Przede wszystkim marka

Najpopularniejszym nieoznakowanym radiowozem polskiej policji jest BMW Serii 3. Zwykle występujące w stonowanych kolorach, takich jak srebrny, czarny lub ciemnoniebieski. Są to sedany lub model GT, który przypomina hatchbacka. Takie samochody mają pod maską dość mocne silniki – ostatnio policja kupowała wersję 330i xDrive. Oznaczenie to można zauważyć na tylnej klapie.

Oczywiście na polskich drogach są nie tylko nieoznakowane "beemki". Policja coraz częściej korzysta np. z Cupry Leona, Skody Superb i Octavii, Kii Stinger i Ceed. Coraz rzadziej spotyka się Opla Insignię. Różnorodność nieoznakowanych radiowozów jest duża, ale częstość występowania innych modeli niż tu wymienione jest znikoma.

Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz?

Jedną z cech charakterystycznych dla nieoznakowanego radiowozu jest dodatkowa, niewielka antena na dachu. Może występować nawet w miejscu, w którym fabrycznie montuje się antenę radiową w postaci tzw. płetwy rekina.

Jeśli przyjrzymy się wnętrzu, na przykład przez lusterko wsteczne, to powinniśmy dostrzec (zawsze) dwie osoby ubrane w stonowany sposób, w ciemne obrania. Policjantem raczej nie będzie ktoś z czerwonym t-shircie, ani starsza pani w kapeluszu. Przy okazji warto przyjrzeć się desce rozdzielczej – zwykle zamontowano na niej kamerę.

Dobrze jest też rzucić okiem na grill samochodu. Jeśli ma nieproporcjonalnie duży radar, to może być radiowozem. Sokoli wzrok może zauważyć zamontowane w grilu światła dodatkowe, którymi policja sygnalizuje, że pojazd jest w stanie uprzywilejowanym. W przeciwieństwie do pojazdów oznakowanych, tablice rejestracyjne z reguły nie zwracają na siebie uwagi i nie różnią się zbytnio od pozostałych samochodów na drodze.

Z tyłu też można dostrzec niewielką kamerę (po lewej stronie pojazdu), choć będzie to jeszcze trudniejsze niż zauważenie tej z przodu. Radiowóz może mieć też tablicę wyświetlającą komunikaty, ale one są składane. Są zamontowane na tylnej półce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (47)
Zobacz także