Jak często należy wymieniać olej silnikowy?

Jak często należy wymieniać olej silnikowy?
Źródło zdjęć: © Materiał partnera

17.03.2021 16:33, aktual.: 16.03.2023 14:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Olej silnikowy pełni kilka funkcji w samochodzie – zmniejsza tarcie między poszczególnymi częściami, chroni przed korozją, a nawet czyści silnik. Właśnie dlatego tak ważna jest regularna wymiana oleju silnikowego w samochodzie. Jak często należy to robić?

Olej silnikowy – jak często trzeba go wymieniać?

Obecnie uznaje się, że olej silnikowy w nowoczesnych samochodach należy wymieniać co 30 tysięcy przejechanych kilometrów. Warto jednak zaznaczyć, że jeszcze na początku lat 90. XX wieku zalecano taką wymianę co 5 tysięcy kilometrów. Wynikało to z gorszych właściwości oleju, a tym samym innej pracy silnika. Z tego powodu w nieco starszych samochodach, tych używanych lub wieloletnich, olej silnikowy należy wymieniać częściej, np. co 15 tysięcy kilometrów przebiegu. Niektórzy producenci z kolei zalecają taką wymianę co roku, najlepiej po zakończeniu sezonu zimowego. Warto zapoznać się z zaleceniami producenta samochodu i informacjami przedstawionymi w książeczce auta, ponieważ tylko w ten sposób można być pewnym, jak często trzeba wymieniać olej. Oczywiście ważna jest także regularna wymiana filtrów. W większości przypadków wymiana oleju w silniku powinna odbywać się raz w roku, nawet jeśli auto ma niewielki przebieg. Stanie się ona konieczna również wtedy, gdy na panelu wyświetli się kontrolka informująca o niskim ciśnieniu oleju.

Dlaczego warto wymieniać olej silnikowy?

Olej silnikowy pełni w samochodzie następujące funkcje:

  • redukcja tarcia między tłokami a cylindrami;
  • zmniejszenie oporów silnika;
  • zmniejszenie hałasu;
  • odprowadzanie zanieczyszczeń;
  • działanie antykorozyjne.

Właśnie dlatego nie należy zwlekać z wymianą oleju silnikowego. Konieczne jest również zadbanie o to, aby odwiedzać autoryzowany serwis lub warsztat regularnie, najlepiej co roku. Jeśli właściciel pojazdu nie zdecyduje się na wymianę oleju silnikowego, może dojść do zatarcia silnika. W przypadku droższych, nowocześniejszych aut skutki takiego działania mogą doprowadzić do sporych strat finansowych, a nawet zepsucia się samochodu. Dodatkowo wraz z większym przebiegiem olej silnikowy traci swoje właściwości. W starszych modelach może to spowodować konieczność pozbycia się pojazdu, ponieważ naprawa po prostu nie będzie się opłacała. Cena wymiany oleju silnikowego wraz z filtrem zwykle nie przekracza 200 złotych, więc w porównaniu do wymiany silnika koszt jest niewielki. Na uwadze należy też mieć aspekt bezpieczeństwa: swojego, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Wymiana oleju silnikowego jest ważnym obowiązkiem właściciela samochodu. Powinno się jej dokonywać w trakcie corocznych przeglądów technicznych lub po prostu po przejechaniu danej liczby kilometrów (zgodnej z zaleceniami producenta lub mniejszej).

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)