Pierwsza stacja w Polsce z nowym paliwem. Cena robi wrażenie

Paliwo dostępne na razie jest tylko w jednym punkcie
Paliwo dostępne na razie jest tylko w jednym punkcie
Źródło zdjęć: © Autokult
Mateusz Lubczański

07.06.2024 10:25, aktual.: 07.06.2024 11:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sieć stacji paliw Avia poinformowała, że jako pierwsza wprowadziła do sprzedaży paliwo HVO (ang. Hydrotreated Vegetable Oil). To znana od lat mieszanka tłuszczy i olejów roślinnych.

Paliwo HVO100 dostępne jest na pierwszej stacji Avia w Myszęcinie. HVO, czyli hydrorafinowany olej roślinny, to syntetyczne paliwo do silników Diesla, produkowane z tłuszczów i olejów roślinnych. Można tankować je do samochodów bez żadnych przeróbek i mieszać z olejem napędowym w każdej proporcji.

Proces tworzenia HVO jest bardzo podobny do rafinacji ropy naftowej. Różnica pojawia się jednak podczas spalania: do atmosfery uwalnia się tylko taka ilość dwutlenku węgla, jaką rośliny oleiste pobrały z powietrza w fazie wzrostu. Samo paliwo wytwarzane jest z tłuszczów posmażalniczych (np. frytury), a to oznacza, że mamy do czynienia z uprawami na potrzeby biopaliwa, a z odzyskiwaniem już użytego oleju.

Wiele osób pamiętających stare diesle i taksówkarzy tankujący zużytą fryturę może się uśmiechnąć. Tu pochodzenie tłuszczów jest podobne, ale samo paliwo zostaje poddane procesom umożliwiającym tankowanie go do nowoczesnych silników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak w przypadku każdej nowości, HVO jest droższe od klasycznego oleju napędowego. Podczas gdy "zwykłe" paliwo kosztuje nieco ponad 6 zł, tak HVO wyceniane jest na prawie 9 zł. A to już duża różnica, nawet w przypadku małego auta z jednostką wysokoprężną.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)