Filtr kabinowy - czym różni się od filtra powietrza i kiedy go wymienić?
Filtr kabinowy to istotny element większości samochodów poruszających się po drogach publicznych. Jest montowany zarówno w autach z klimatyzacją, jak i bez niej. Dla kierowcy oraz pasażerów pełni od rolę podobną, co filtr powietrza dla silnika. Sprawny filtr kabinowy znacząco poprawia komfort i zapobiega alergiom, zwłaszcza u dzieci.
07.04.2022 | aktual.: 02.10.2024 12:54
Pył z opon i klocków hamulcowych, kurz, liście, piach, wszelkiego rodzaju brud zalegający na drodze i towarzyszące temu zapachy. Przed tym chroni nas filtr kabinowy, zapobiegając przedostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza samochodu. Co ważne dla alergików, na tej liście są też pyłki roślin i zarodniki grzybów i pleśni. Zanieczyszczenia zatrzymują się na wkładzie filtra, który najczęściej jest wykonany ze specjalnej bawełny lub sztucznej włókniny. Gdy filtr zbierze ich dużą ilość, zmniejsza się jego przepuszczalność i spada wydajność układu wentylacji.
Jesienią czy zimą zapchany filtr przeciwpyłkowy, pod tą nazwą także występuje filtr kabinowy, w dużej mierze odpowiada za zaparowanie szyb. Choćby z tego powodu demontaż filtra przed sezonem zimowym jest niepolecany. Niestety to wciąż popularna praktyka. Jej źródłem jest przekonanie, że przy znacznie niższym stężeniu pyłów w powietrzu, filtr przeciwpyłkowy jest zbędny. Kolejnym argumentem zwolenników odpinania filtra powietrza są też pozorne, i znikome, oszczędności. Pozorne, bowiem niesprawny filtr ogranicza komfort i może stanowić zagrożenia związane z gorszą widocznością (zaparowanie szyb i usterka wewnętrznego).
Rodzaje filtrów przeciwpyłkowych
Filtry kabinowe można podzielić na zwykłe i z wkładem węglowym. Te pierwsze przede wszystkim wyłapują pyły i tym podobne zanieczyszczenia, natomiast filtry węglowe dodatkowo pochłaniają nieprzyjemne zapachy, wiele szkodliwych gazów i są bardziej przyjazne dla alergików. Specyfika budowy sprawia, że w standardowych warunkach drogowych filtry przeciwpyłkowe z wkładem węglowym zużywają się w szybszym czasie niż zwykłe. Jednak kiedy auto często porusza się po drogach gruntowych, szutrowych czy żwirowych, oba rodzaje tracą swe właściwości przy podobnym przebiegu.
Kiedy wymienić filtr kabinowy?
Filtr kabinowy najlepiej jest wymieniać w trakcie okresowego przeglądu samochodu. Warto wyrobić sobie zwyczaj, by wraz z wymianą oleju silnikowego zlecać wymianę wszystkich filtrów. Nie będziemy musieli wtedy poddawać każdego z nich oddzielnej kontroli. Wprawdzie producenci samochodów mogą zachęcać do dłuższych interwałów między wymianami, ale bardziej niż przebieg trzeba brać pod uwagę warunki eksploatacji. Fachowcy rekomendują, aby nawet przy niewielkich dystansach wymieniać filtr przeciwpyłkowy nie rzadziej niż raz do roku. W ekstremalnych sytuacjach kontrolę należy przeprowadzać po kilku miesiącach. Przy zauważeniu jakichkolwiek mankamentów w pracy układu wentylacyjnego pierwszą czynnością, którą warto wykonać, jest kontrola filtra.
Zabrudzony filtr kabinowy może dawać podobne objawy do innych eksploatacyjnych zaniedbań. Na trop mogą naprowadzić nas mocno parujące szyby, bo filtr także osusza wpadające do kabiny powietrze. Zaniepokoić powinien także nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów klimatyzacji. Dwie zimy bez wymiany to może być zbyt dużo dla naszego filtra. W takich przypadkach dobrze jest skontrolować stan filtra kabinowego i w razie potrzeby wymienić go na nowy.
Jak wymienić filtr kabinowy?
Filtr przeciwpyłkowy zazwyczaj umieszczony jest w podszybiu samochodu. Jeśli mamy szczęście i producent samochodu przewidział do niego łatwy dostęp, na przykład przez schowek pasażera, możemy wymienić go samodzielnie. Należy uważać, by nie uszkodzić plastikowych zaczepów obudowy i nowy filtr umieścić zgodnie z umieszczoną na nim strzałką wskazującą kierunek montażu.
Gdzie kupić filtr kabinowy?
Szeroki wybór znajdziemy na stronie Intercars.pl. W łatwy sposób dobierzemy tu filtr do naszego modelu auta, jego rocznika i wersji silnikowej. Znajdziemy tu filtry czołowych producentów, także tych, którzy oferują je na pierwszy montaż. Spośród wielu marek na uwagę zasługują między innymi takie, jak: Bosch, Filtron, Knecht, Mann Filter, Denso czy JC Premium. Wyniki wyszukiwania możemy ograniczyć tylko do propozycji zgodnych z założonym przez nas budżetem. Napotkamy tu filtry z węglem aktywnym, polecane zwłaszcza alergikom, a także takie z dodatkiem aktywnego srebra. Są również zwykłe filtry przeciwpyłkowe. Do wyboru mamy odbiór w jednym z przeszło 250 punktów Inter Cars. Kolejna opcja to wysyłka kurierem, także do paczkomatu. Darmowa dostawa przy zakupach od 300 zł to następny powód, by wybrać nie tylko filtr kabinowy, ale też inne potrzebne części i akcesoria z bogatego asortymentu sklepu Intercars.pl.