RAK - elektryczny koncept Opla ujawniony! [aktualizacja]
Wcześniej informowaliśmy o tajemniczym koncepcie Opla, który swoją światową premierę miał podczas salonu samochodowego we Frankfurcie, a dzisiaj prezentujemy Wam pokaźny pakiet oficjalnych zdjęć oraz garść nowych informacji. Jak podoba się Wam taki Opel?
16.09.2011 | aktual.: 07.10.2022 18:18
Wcześniej informowaliśmy o tajemniczym koncepcie Opla, który swoją światową premierę miał podczas salonu samochodowego we Frankfurcie, a dzisiaj prezentujemy Wam pokaźny pakiet oficjalnych zdjęć oraz garść nowych informacji. Jak podoba się Wam taki Opel?
Tak jak się spodziewaliśmy - pojazd we Frankfurcie będzie konkurował z dwoma podobnymi konceptami z koncernu VW AG - VW Nils i Audi Urban. Wszystkie trzy samochody są elektrycznymi środkami transportu o niewielkich gabarytach i w niedalekiej przyszłości mają zrewolucjonizować codzienne podróże po centrach zatłoczonych miast i nie tylko.
"Bezimienny" jeszcze koncept Opla posiada dwa fotele umieszczone jeden za drugim, także w środku znajdzie się miejsce dla kierowcy i ewentualnie dla pasażera - dwa miejsca znajdziemy także w koncepcie Audi Urban, jednak VW w Nilsie zdecydował się umieścić tylko jeden fotel.
Za napęd konceptu Opla odpowiada motor elektryczny, który w połączeniu z zestawem akumulatorów pozwala przejechać na pojedynczym ładowaniu około 96 km, a prędkość maksymalną tego futurystycznego pojazdu oszacowano na 120 km/h.
Opel na razie wspomniał, że samochód ma "potencjał produkcyjny", a więc widać, iż niemiecki producent poważnie myśli o wprowadzeniu podobnego pojazdu do swojej oferty. Więcej o nowym, elektrycznym koncepcie Opla dowiemy się na konferencji prasowej podczas salonu samochodowego we Frankfurcie.
[aktualizacja 16 września]
Opel oficjalnie zaprezentował swój najnowszy elektryczny koncept, który nosi nazwę RAK e-Concept. Wraz z pokaźnym pakietem zdjęć niemiecki producent ujawnił nieco więcej informacji o swoim prototypie. Opel dalej podtrzymuje, że pojazd ma potencjał produkcyjny, a dzięki zastosowaniu "egzotycznych' materiałów jego cena powinna być "przystępna" dla młodych kierowców. Niestety nie wiemy co to dokładnie znaczy, gdyż żadna kwota jeszcze nie padła.
RAK napędzany jest silnikiem elektrycznym o mocy 14 KM, jednak w szczytowym momencie przez pewien przedział czasu wartość ta może wynosić 49 KM. Energia pochodzi natomiast z akumulatora o pojemności 5 kWh, którego czas pełnego ładowania oszacowano na 3 godziny - tak zgromadzona energia ma pozwolić na przejechanie około 100 km przed kolejnym ładowaniem.
Ten nietypowy pojazd waży 380 kg i przyśpiesza do pierwszych 100 km/h w niecałe 13 sekund. Prędkość maksymalną oszacowano natomiast na 120 km/h.
Źródło: Carscoop