Żółte znaki na drogach od lutego. Zobacz, co oznaczają i kogo dotyczą

Żółte znaki na drogach od lutego. Zobacz, co oznaczają i kogo dotyczą

Znaki z wojskową klasą obciążenia
Znaki z wojskową klasą obciążenia
Źródło zdjęć: © GDDKiA
Szymon Jasina
11.02.2024 08:53, aktualizacja: 11.02.2024 13:29

Przy polskich drogach znowu pojawiły się charakterystyczne żółte znaki. Większość kierowców nie musi ich przestrzegać, ale dla wszystkich niosą ważną informację. Nowe oznaczenie zostanie z nami przez pierwszą połowę 2024 r.

Nowe żółte znaki mogą przybierać jedną z kilku form, ale najczęściej zobaczymy na nich sylwetki czołgu i nietypowego pojazdu. Już to powinno naprowadzić kierowców na znaczenie tych informacji. Dotyczą one pojazdów wojskowych i związane są z przeprowadzanymi na terenie naszego kraju ćwiczeniami.

Od 12 lutego 2024 r. będą się odbywać ćwiczenia Steadfast Defender-24 i Dragon-24. Potrwają do końca maja i w tym okresie można spodziewać się częstszych przejazdów kolumn wojskowych. Pojazdy armii będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych i innych.

W związku z tym na wielu drogach postawiono nietypowe żółte znaki wojskowej klasy obciążenia. Klasy MLC (Military Load Classification), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w innej skali, różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych. Ale przypominają o tym, że na drogach, na których się znajdują, można spotkać kolumny wojskowe.

Znaki dla wojska
Znaki dla wojska© GDDKiA

Choć przemieszanie się wojska ma być zaplanowane tak, aby jak najmniej utrudniać ruch, to warto wiedzieć, jak się zachować, gdy napotka się na drodze takie pojazdy. Kolumny będą pilotowane i zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego i żandarmerię wojskową we współpracy z policją. Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów.

Należy też pamiętać, że nie można wjeżdżać pomiędzy pojazdy w kolumnie. Z jednej strony ciężkie pojazdy mogą mieć dużo dłuższą drogę hamowania, a z drugiej ich kierujące nimi osoby gorszą widoczność.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)