Domowe sposoby na odmrażanie szyb. Woda jednym z najgorszych?
Oczywiście wrzącej wody nikt przy zdrowych zmysłach nie użyje do odmrażania szyb, ale już letnią - czemu nie? Są jednak inne, skuteczniejsze metody. Tańsze od typowych chemicznych odmrażaczy.
15.01.2021 | aktual.: 16.03.2023 14:54
Woda na zamrożone szyby? Kiepski pomysł, zwłaszcza ciepła. Duża różnica temperatur może spowodować nawet pęknięcie szyby. Co gorsza, spływająca po szybie woda może szybko zamarznąć, jeśli mróz jest wystarczająco silny, a do tego spowodować przymarznięcie wycieraczek do szyby.
Użycie wody nie należy może do najlepszych pomysłów, ale przy zachowaniu rozsądku, może pomóc. Przede wszystkim należy pamiętać o zmniejszeniu różnicy temperatur. Jeśli woda jest zimna, nie spowoduje pęknięcia szyby. Gdy mrozy nie są wyjątkowo silne, wystarczy, że ma temperaturę pokojową. Bardzo ułatwi usunięcie cienkiej warstwy lodu, a właściwie szronu. Trzeba jednak działać szybko i od razu uruchomić wycieraczki, najlepiej korzystając ze spryskiwaczy z płynem zimowym. Wodę wycieraczki usuną, rozprowadzą płyn do spryskiwaczy i można jechać.
Domowe przepisy na płyn do odmrażania szyb
Jest też kilka domowych przepisów na przygotowanie własnego płynu do odmrażania szyb, znacznie lepszego od czystej wody, a też tańszego od kupionego w sklepie odmrażacza, kosztującego od 15 do ok. 30 zł za butelkę. Poza składnikami trzeba mieć jeszcze atomizer, czyli butelkę z dozownikiem, który pozwoli pryskać płynem na szyby. Może być po zużytym odmrażaczu.
Jednym z najłatwiejszych do przygotowania rozwiązań jest woda z solą. Skutecznie rozmraża lód na szybie, ale trzeba to wspomóc wycieraczkami. Wystarczy do atomizera z wodą dodać łyżkę zwykłej soli kuchennej.
Skuteczny jest też roztwór wody z octem w proporcji 2 lub 3 porcje octu i 1 porcja wody. Działa to dokładnie tak, jak zwykły odmrażacz chemiczny.
Sprawdzonym sposobem jest roztwór z alkoholem, ale trudno tu mówić o dużych oszczędnościach, jeśli mowa o zwykłych napojach wyskokowych. Chyba, że dostajecie je z różnych okazji w prezencie, ale ich nie pijecie. Jeśli jest to mocny trunek, jak wódka, to wystarczy mieszanka 1:1.
Decydując się na alkohol, taniej jest użyć denaturatu, ale najlepiej, by był bezbarwny. Wówczas mieszamy 2 lub 3 porcje wody z 1 porcją denaturatu i przelewamy do atomizera.
Nie masz czym polać, spryskać czy skrobać szyb? Użyj plastikowej, sztywnej karty. Najlepiej niepotrzebnej, jednej z tych, na których zbierasz punkty, a których i tak nigdy nie użyjesz. Dokumenty czy karty do bankomatów oszczędź, bo mogą pęknąć w trakcie skrobania.