Do 3 lat więzienia za wypadek hulajnogą. To już nie jest zabawa

Do 3 lat więzienia za wypadek hulajnogą. To już nie jest zabawa

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © fot. policja.pl
Marcin Łobodziński
12.08.2022 08:23, aktualizacja: 13.03.2023 16:13

22-letni mężczyzna jadąc hulajnogą zderzył się z 18-letnią kobietą, która też przemieszczała się w ten sposób. Jednak to mężczyzna odpowie przed sądem i czeka go dość duża kara. Przekona się, że hulajnogi należy już traktować poważnie.

22-latek, kierując hulajnogą elektryczną, wyjeżdżał z parkingu. Podczas włączania się do ruchu nie ustąpił pierwszeństwa i zderzył się z jadącą chodnikiem 18-letnią kobietą, która też używała hulajnogi. Kobieta w wyniku zderzenia upadła na chodnik. Kiedy na miejsce przyjechały służby, zabrały ją do szpitala.

Policjanci podczas rozmowy z mężczyzną wyczuli od niego alkohol, a po zbadaniu alkomat wykazał 0,5 promila. 22-latek tłumaczył się, że pił w nocy i był pewny, że jest już trzeźwy. To jednak nie wystarczy, by obronić się przed sądem.

Za spowodowanie wypadku oraz kierowanie hulajnogą po spożyciu alkoholu grozi nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

Hulajnogi coraz groźniejsze

Coraz częściej słyszymy o wypadkach z udziałem hulajnóg, co oznacza, że nie możemy już ich traktować jak zabawki, lecz należy poważnie podchodzić do ich używania. Z racji tego, że są one szybkie, że często kierujący używają chodników, że uczestnicy zdarzeń nie są praktycznie niczym chronieni, wypadki te kończą się często dość boleśnie dla poszkodowanych.

Należy pamiętać, że zgodnie z prawem kierujący hulajnogą eklektyczną ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Może też korzystać z jezdni, jeśli na niej ograniczenie prędkości wynosi 30 km/h. Dopuszczalna prędkość takiego urządzenia to jednak 20 km/h.

Jeśli jednak kierujący hulajnogą korzysta z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany poruszać się z prędkością zbliżoną do pieszych i ustępować im w każdej sytuacji. Za nieprzestrzeganie tego można dostać grzywnę do 3000 zł. Niedozwolone jest oczywiście poruszanie się hulajnogą elektryczną po alkoholu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)