Poradniki i mechanikaKażdy rowerzysta powinien znać art. 86a. Grzywna do 3000 zł

Każdy rowerzysta powinien znać art. 86a. Grzywna do 3000 zł

Jadąc chodnikiem, rowerzysta musi uważać na osoby "uprzywilejowane"
Jadąc chodnikiem, rowerzysta musi uważać na osoby "uprzywilejowane"
Źródło zdjęć: © fot. stock.adobe.com
Marcin Łobodziński
27.06.2022 11:03, aktualizacja: 13.03.2023 16:48

Rowerzyści nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że przepisy ruchu drogowego dotyczą ich tak samo, jak kierowców pojazdów. Jednym z bardziej ryzykownych zachowań rowerzystów jest jazda chodnikiem. Dopuszczalna, ale pod dwoma warunkami.

Kierujący rowerem, ale także hulajnogą elektryczną czy urządzeniem transportu osobistego ma prawo w określonych sytuacjach poruszać się chodnikiem.

Są dwa warunki, które musi spełnić:

  • jechać tylko z prędkością zbliżoną do pieszego,
  • w każdej sytuacji ustępować pieszym.

Mówiąc wprost – nie może ani stwarzać dla pieszych na chodniku zagrożenia, ani tym bardziej wymuszać na nich zmiany kierunku czy zatrzymania.

Ważny artykuł 86a w Kodeksie wykroczeń

W taryfikatorze mandatów jest wiele pozycji opisujących jazdę na rowerze, ale nie ma w nim wzmianki o przekroczeniu prędkości na rowerze. Oczywiście nikt nie mierzy prędkości roweru radarem, ponieważ łatwo stwierdzić, że prędkość jest wyższa niż pieszych. A za taką jazdę grozi grzywna zgodnie z art. 86a Kodeksu wykroczeń.

W jakiej kwocie? No właśnie tego nie przewidział taryfikator, więc w kwocie określonej w art. 97 Kodeksu wykroczeń – do 3000 zł! Dokładnie taką samą karę może otrzymać rowerzysta nieustępujący pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na chodniku.

Dużo niższe kary są za wykroczenia wymienione wprost w taryfikatorze mandatów, jak np. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas przejeżdżania przez chodnik (50-300 zł) czy za naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub po przejściu dla pieszych (50−100 zł).

Oczywiście mało prawdopodobne jest – niemal niemożliwe – by rowerzysta dostał wysoki mandat za zbyt szybką jazdę po chodniku. Niemniej wysoką grzywną będzie zagrożony, jeśli w wyniku nadmiernej prędkości potrąci pieszego.

Nie tylko policja, ale i straż miejska

Uprawnienia do karania za takie zachowania ma nie tylko policja i inne służby, które na ogół się tym zajmują. Przypominam, że od 30 sierpnia 2021 r. również strażnicy miejscy i gminni mogą wystawiać mandaty za nadmierną prędkość na chodniku. Wcześniej mogli tylko zatrzymywać takich delikwentów i ich upominać.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)