"Długimi" ostrzegał przed patrolem i dostał mandat. Policja apeluje do kierowców

"Długimi" ostrzegał przed patrolem i dostał mandat. Policja apeluje do kierowców

Za niezgodne z przepisami użycie świateł drogowych grozi mandat w wysokości 200 zł i 3 pkt karne
Za niezgodne z przepisami użycie świateł drogowych grozi mandat w wysokości 200 zł i 3 pkt karne
Źródło zdjęć: © fot. Lubuska Policja
Filip Buliński
16.03.2021 16:48, aktualizacja: 16.03.2023 14:15

Policja wciąż stara się walczyć ze zwyczajem ostrzegania o patrolach mrugnięciem długimi światłami. Przekonał się o tym kierowca ciężarówki, który za swoje zachowanie został ukarany mandatem. Funkcjonariusze przypominają, że mruganie światłami jest niewłaściwe.

Kilka dni temu policjanci z Zielonej Góry przeprowadzali regionalne działania kontrolno-prewencyjne "Kaskada", podczas których wyłapywali kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Funkcjonariusze jednego z patroli natknęli się wówczas na pewnego "życzliwego" kierowcę ciężarówki, który po minięciu jednego ze stojących radiowozów, ostrzegał innych uczestników ruchu mrugnięciem długimi światłami.

Nie spodziewał się jednak, że całe zajście nagrał nieoznakowany radiowóz, który jechał tuż przed nim. Policjanci zatrzymali mężczyznę i ukarali go mandatem w wysokości 200 zł oraz 3 punktami karnymi za niezgodne z przepisami użycie świateł drogowych. Kierowca naruszył bowiem art. 51 ust. 3 Prawa o ruchu drogowym,

Jednocześnie policjanci apelują, by zaprzestać podobnych działań. Dlaczego? Po pierwsze - mrugając światłami, umożliwiamy piratom drogowym uniknięcie konsekwencji. Funkcjonariusze podkreślają, że takim zachowaniem możemy nieświadomie ostrzec osoby, które powinny wpaść w ręce policjantów. Nasze sygnały może zobaczyć też np. poszukiwany przestępca czy pijany kierowca, który - jeśli nie zostanie zatrzymany przez policję - za chwilę może spowodować tragiczny w skutkach wypadek.

Inną kwestią jest, że kierowcy coraz częściej korzystają z aplikacji i funkcji, które na podstawie informacji od innych uczestników ruchu, na bieżąco rejestrują miejsca, gdzie można napotkać patrole policji. Prawo nie zabrania korzystać z aplikacji, jednak ostrzegać światłami drogowymi – już tak. Funkcjonariusze zamierzają więc w dalszym ciągu z tym walczyć.

Kiedy można używać świateł drogowych?

Zgodnie ze wspomnianym art. 51 ust. 3 Prawa o ruchu drogowym, świateł drogowych możemy używać:

Od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie.

Ponadto, kierujący zobowiązany jest przełączyć światła na mijania, gdy zbliża się do:

  • pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo;
  • do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
  • pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)