Czym jest mała kratka na desce rozdzielczej? Lepiej jej nie zakrywaj

We wnętrzu auta można natknąć się na elementy, których funkcja budzi wątpliwości. Jednym z nich jest mała kratka na desce rozdzielczej. Do czego służy?

Co kryje mała kratka na desce rozdzielczej?
Co kryje mała kratka na desce rozdzielczej?
Źródło zdjęć: © Autokult | Mariusz Zmysłowski

26.04.2024 | aktual.: 26.04.2024 12:43

Podczas przeglądu wnętrza samochodu, można zauważyć wiele nietypowych elementów. Na przykład wystający kawałek plastiku na górze deski rozdzielczej czy kratki umieszczone w różnych miejscach w kabinie. Te, które są zamontowane na górze, blisko lampki, najczęściej kryją za sobą mikrofony. Natomiast te, które znajdują się przy kolumnie kierowniczej lub na środku panelu centralnego, mają zupełnie inne zastosowanie.

W większości przypadków, za taką kratką znajduje się czujnik temperatury wewnętrznej. Ten mały, ale istotny element współpracuje z automatyczną klimatyzacją w samochodzie. Czujnik zbiera informacje o temperaturze w kabinie i przekazuje je do sterownika. W przypadku, gdy kierowca wybierze tryb automatyczny, sterownik na podstawie tych informacji dostosowuje intensywność pracy układu klimatyzacji. Dodatkowo, do procesu regulacji temperatury wnętrza samochodu przyczynia się również czujnik natężenia promieni słonecznych, który można znaleźć na desce rozdzielczej.

Można zadać sobie pytanie, jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z kratką, za którą kryje się czujnik temperatury? Za kratką powinien znajdować się mały wentylatorek. Jeśli przyłożymy do kratki lekki kawałek papieru, powinien on się utrzymać. Warto jednak pamiętać, aby na dłuższą metę nie zasłaniać kratki ani nie przyklejać do niej niczego. W przeciwnym razie klimatyzacja może nie działać prawidłowo.

Czasami zdarza się, że identyczną kratkę można znaleźć w samochodzie, który nie jest wyposażony w automatyczną klimatyzację. Może to wynikać z faktu, że dla producenta samochodu tańsze jest wykonanie jednego wzoru danego elementu wnętrza (w tym przypadku z kratką), niż tworzenie dwóch różnych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)