Poradniki i mechanikaKropki i paski na oponach. Co oznaczają i czy kolor ma znaczenie?

Kropki i paski na oponach. Co oznaczają i czy kolor ma znaczenie?

Na niektórych oponach można spotkać nawet dwie kropki
Na niektórych oponach można spotkać nawet dwie kropki
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

14.04.2021 07:51, aktual.: 25.03.2024 15:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na nowych oponach można zauważyć kolorowe kropki umieszczone na boku lub kolorowe paski na bieżniku. Jakie mają znaczenie i czy są istotne dla kierowcy?

Duże okrągłe kropki na boku opony spotyka się z reguły na nowych, letnich oponach w nowych samochodach. Czasami podobny znak pojawia się również na feldze. Kropki umieszcza się w fabryce w najcięższym lub najlżejszym punkcie opony, co potem ułatwia ich montaż z reguły na fabrycznych felgach. Jest to wskazówka, w jaki sposób powinno się zamontować oponę względem wentyla.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli opona trafia na pierwszy montaż do producenta samochodu, to nierzadko podobną kropkę można znaleźć na feldze. Czasami w salonach można kupić komplet kół "wyważonych fabrycznie", czyli z takim dopasowaniem opony do felgi, że najcięższe i najlżejsze punkty idealnie się zgrywają. Ma to tę zaletę, że na feldze jest mniej ciężarków wyważających.

W niektórych autach można zauważyć również kropkę na feldze
W niektórych autach można zauważyć również kropkę na feldze© fot. Marcin Łobodziński

Kolor kropek nie ma żadnego znaczenia dla użytkownika, tak jak i sama ich obecność lub nieobecność. Kolory kropek są uzależnione od producenta opon oraz od ich znaczenia. Nie każdy producent w ogóle takie kropki umieszcza, a bardzo rzadko pojawiają się one na oponach zimowych.

Kolorowe pasy na bieżniku

Paski na oponach nie mają żadnego znaczenia po opuszczeniu fabryki
Paski na oponach nie mają żadnego znaczenia po opuszczeniu fabryki© fot. Marcin Łobodziński

Nowe opony bardzo często mają umieszczone na bieżniku kolorowe, cienko namalowane paski. One mają jeszcze mniejsze znaczenie dla użytkowników, a właściwie nie mają żadnego. Jest to tylko pomoc w odnalezieniu w fabryce właściwego bieżnika, gdyż każdy jest czarny, a jeden producent może oferować wiele rodzajów i rozmiarów. Aby pracownik łatwiej odnalazł właściwy bieżnik, posługuje się właśnie kolorem pasków.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)