Poradniki i mechanikaCzy za prędkość na autostradzie można stracić prawo jazdy? Zobacz, jakie są przepisy

Czy za prędkość na autostradzie można stracić prawo jazdy? Zobacz, jakie są przepisy

Policjant obligatoryjnie odbiera prawo jazdy kierowcy, który przekroczy na obszarze zabudowanym dopuszczalną prędkość o 51 km/h lub więcej. Nie ma jednak obszarów zabudowanych przez które przebiegają autostrady, ale utrata prawa jazdy i tak jest realna.

Prawko stracimy również na autostradzie, jeśli będziemy jechać z nadmierną prędkością
Prawko stracimy również na autostradzie, jeśli będziemy jechać z nadmierną prędkością
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Lubuska Policja
Marcin Łobodziński

08.08.2022 | aktual.: 13.03.2023 16:18

Zgodnie z art. 135 pkt 3 "Policjant może zatrzymać wydane w kraju prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów".

W związku z tym musi jednak skierować sprawę do sądu odstępując od wystawienia mandatu karnego. Najwyższy mandat i jednocześnie kara, jaką może dać kierowcy policjant na miejscu, to wg taryfikatora 2500 zł za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h.

Jeśli kierujący naprawdę mocno przekroczył dopuszczalną prędkość na autostradzie, to w jego interesie wręcz powinno być otrzymanie mandatu. W innym przypadku sprawa trafi do sądu, nawet jeśli policjant nie zatrzyma prawa jazdy. A zgodnie z art. 86 Kodeksu wykroczeń sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Ogólnie przepis art. 86 mówi: "Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny", a dodatkowo w § 3 wspomina o karze w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Czy jazda z nadmierną prędkością może być uznana za powodowanie zagrożenia w ruchu drogowym? Sądy nie mają co do tego wątpliwości i wymierzały już takie kary.

Zatem policjant kierując sprawę do sądu, mając podejrzenie, że sąd orzeknie karę w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, zatrzyma na miejscu prawo jazdy na miejscu i dla takiego kierującego nie ma już możliwości odzyskania dokumentu bez sprawy sądowej. Sąd może, ale nie musi orzec zakazu prowadzenia pojazdów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)